Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Obama důkazy nepředložil, ale další sankce uvalil

Obama důkazy nepředložil, ale další sankce uvalil

Odcházejícímu prezidentu Baracku Obamovi utíká čas a stále mu chybí přesvědčivý důkaz o tom, že Rusko ovlivnilo americké prezidentské volby.

Barack Obama, americký prezident
31.prosinec 2016 - 01:13

Skoro to vypadá, jako kdyby Barack Obama do konce svého funkčního období dne 20. ledna 2017 chtěl co nejvíce  „rozbít“ rusko-americké vztahy jak jen to půjde a zanechat svému nástupci co nejvíce problémů k řešení.

Nyní, na základě dosud nedoložených tvrzeních o hackerských útocích během prezidentských voleb, bylo ze Spojených států vyhoštěno 35 diplomatů.

Také byly uloženy sankce proti ruským zpravodajským službám GRU a FSB. V prvním kroku, americké úřady zablokovaly ve čtvrtek ruský majetek v americkém státě Maryland. Toto bylo považováno za rekreační zařízení ruských diplomatů, ale podle Bílého domu také místo zpravodajských činnosti.

Obama je pod značným tlakem, vyzval tajné služby, a to nejpozději do 20. ledna, aby předložily zprávu o ruské činnosti.

Také Donald Trump se chce seznámit s důkazy o útocích ruských hackerů a ovlivnění amerických voleb.

Rusko odmítá, že by stálo za útoky hackerů
„Obamova zahraniční politika je nepředvídatelná, agresivní a škodí americko-ruským vztahům, řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

CNN: Ruská odveta: Uzavření anglo-americké školy v Moskvě
Anglo-americká škola v Moskvě byla uzavřena na žádost ruských úřadů v reakci na nové americké sankce proti Rusku, zprávu oznámilo CNN s odvoláním na zdroj v americké administrativě.

Je třeba poznamenat, že školu navštěvují děti zaměstnanců z ambasády Spojených států amerických,  Kanady a Velké Británie. Kromě toho podle CNN bylo zakázáno pracovníkům amerického velvyslanectví v Rusku navštěvovat rekreační dům v Serebrjanom Boru.

Bild: Kissinger vypracuje plán normalizace vztahů mezi Ruskem a USA

Jak již dříve Prvnizpravy.cz napsaly Donald Trump chce zabránit další studené válce mezi USA a Ruskem a povolal si k tomu bývalého ministra zahraničí Henryho Kissingera.

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger by se mohl stát „prostředníkem" mezi novou vládou USA a Ruskem, a mohl by vypracovat plán na normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi, napsal německý Bild.

Zejména Kissinger žádá o uznání postsovětské sféry vlivu Ruska, zrušení sankcí a „uzavření krymského problému", napsaly noviny pod titulkem „Kissinger má zabránit studené válce“.(rp,prvnizpravy.cz,freiwelt, zeit,kommersant,foto:arch.)