Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Obrat? V Nizozemsku vyzvali k účasti Ruska na vyšetřování havárie MH17!

Obrat? V Nizozemsku vyzvali k účasti Ruska na vyšetřování havárie MH17!

Předsedkyně senátu generálních států (parlamentu) z Nizozemska Ankie Broekers-Knolová vyjádřila potřebu účasti všech stran při vyšetřování havárie letu MH17 v Donbasu.

Ilustrační foto
16. září 2018 - 04:20

Malajsijký Boeing 777, který letěl z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, havaroval 17. července 2014 v blízkosti Donecka. Na palubě bylo 298 osob, které zemřely. Kyjev obvinil z katastrofy opolčence, kteří to odmítli s tím, že nemají prostředky k tomu, aby mohli letadlo zlikvidovat v takové nadmořské výšce.

Následně byla vytvořena mezinárodní vyšetřovací skupina, z níž bylo ale Rusko vyloučeno a její připomínky a údaje buď bagatelizovány nebo dokonce ignorovány. A nyní – po čtyřech letech – zní překvapující slova z úst nizozemské političky.

„Je nezbytné, aby všechny zúčastněné strany byly otevřené, účastnily se a vedlo se jasné vyšetřování toho, co se stalo,“ řekla při setkání s předsedou ruské Státní dumy Vjačeslavem Volodinem.


Upozornila, že horní komora nizozemského parlamentu cítila všechnu bolest tragédie, protože jeden senátor byl při katastrově spolu s jeho manželkou a dcerou zabit.

„Byla to opravdu tragédie pro celou zemi a zejména pro horní komoru," dodala.

Mezinárodní vyšetřovací skupina JIT dříve předložila průběžné výsledky šetření. Odborníci tvrdili, že Boeing byl sestřelen raketovým systémem Buk, který patřil k 53. ruské protilietadlové raketové brigádě z Kursku. Naopak ruské údaje naznačují, že k sestřelení MH17 došlo z pozic ukrajinské armády, která měla v té době k dispozici právě tento systém Buk a uvedený typ střel.


Přičemž ruské ministerstvo obrany oznámilo, že všechny rakety, jejichž motor předvedla nizozemská komise, byly po roce 2011 vyřazeny. Ministerstvo zahraničních věcí označilo vyšetřování JIT za neobjektivní a jednostranné a obvinění z ruského zapojení do havárie jsou neopodstatněné a žalostné. Později prezident Vladimir Putin poznamenal, že Rusku nebylo dovoleno podílet se na vyšetřování katastrofy a Moskva může uznat výsledky šetření jen pokud se na něm bude plně podílet.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)