Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

OPCW není schopna stanovit množství látky, která otrávila Skripalovy!

OPCW není schopna stanovit množství látky, která otrávila Skripalovy!

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvedla, že nemohou stanovit množství látky použíité k zabití Sergeje Skripala a jeho dceru Julia. Organizace předpokládá, že se jednalo o miligramy.

Ilustrační foto
5. května 2018 - 04:20

A to v rozporu s předchozím prohlášením šéfa této organizace. Předtím totiž vedoucí OPCW Ahmet Uzumcu v rozhovoru pro New York Times řekl, že Skripal byl otráven 50-100 gramy jedu, buď ve formě aerosolu, nebo v kapalném stavu. Tomu se ale v Rusku vysmáli, protože by takové množství látky zlikvidovalo celé obyvatelstva britského Salisbury.

OPCW také na svých stránkách poznamenala, že na základě analýzy vzorků byla stanovena „vysoká čistota a odolnost vůči povětrnostním podmínkám" (To poněkud narušuje předpoklad, podle něhož vlhkost ovzduší v Salisbury snížila účinnost látky a došlo "záračnému" uzdravení Skripalových – pozn. red.)

Sky News vysvětlil „zázračné" vyléčení Skripalových!
Zacharová: Lži vlády Mayové se projevují stále jasněji!

Ruští experti ovšem okamžitě vyjádřili nedůvěru k číslům vyjádřených vedoucím OPCW.

Například vojenský expert Igor Nikulin poznamenal, že letální dávka takové látky je v řádu několika mikrogramů. „To znamená, že tam nebyl „Novičok“,“ řekl.

A jeden z vývojářů systému nervově-paralytických látek Leonid Rink tvrdí, že použití 50-100 gramů takové látky by mohlo zcela vyhladit celou populaci Salisbury.

Rusko se ptá NATO

Rusko se navíc v souvislosti s potvrzením prezidenta České republiky Miloše Zemana, že se loni testoval a vyráběla látka z rodiny "Novičoku" (ministerstvo obrany ČR uvedlo, že šlo pouze o testy ne o výrobu) obrátilo na NATO s dotazy, že pokud byla látka zničena, tak kdo to zaznamenal a zdokumentoval

„A co NATO? Severoatlantická aliance nevěděla, že právě před rokem Česká republika syntetizovala "Novičok"?“ „Věříte, že ... Samozřejmě, že to v NATO věděli. A nyní je dobrá otázka: Kdo a jakým způsobem a na jaké úrovni se podílel na dohledu nad těmito programy NATO," uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharová.

(kou, prvnizpravy.cz, opcw.org, ria.ru, foto: arch.)