Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Orbán varuje: Do Evropy přijdou miliony migrantů!

Orbán varuje: Do Evropy přijdou miliony migrantů!

Migrace zůstává hlavní otázkou pro diskusi v evropské politice, řekl premiér Viktor Orbán ve svém pravidelném rozhovoru pro Kossuth Rádio.

Viktor Orbán v rozhovoru pro Kossuth Rádio
16. července 2019 - 09:01

Viktor Orbán v rozhovoru také zdůraznil rostoucí vliv Visegrádské skupiny v Evropě a vyzval maďarskou opozici k lepšímu chování v Evropském parlamentu.

„Za posledních pět let došlo k mnoha chybám, které Brusel neřešil. Navzdory našemu současnému úspěchu v evropské politice budeme slavit jen tehdy, když bude vše napraveno, “řekl premiér Orbán, „náš úspěch budeme schopni oslavit až poté, co bude vyřešen problém terorismu, veřejné bezpečnosti a migrace.“

„Potřebujeme silnější Evropu, a to se může stát pouze s přispěním silnějších národních států," pokračoval premiér. Chválil rostoucí význam Visegrádské skupiny v evropské politice a prohlásil, že „politická stabilita a hospodářský růst bloku V4 je evidentní. Tato vítězství nám umožnila zajistit odpovídající zastoupení pro 63 milionů lidí a  jednat v souladu s politickou vůlí obyvatelstva bloku. Spoléháme se také na Chorvaty a Rumuny v obtížných dobách. “

Na nominaci německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové na post předsedkyně , Evropské komie, premiér řekl, že „jsme dostali šanci na silnou Evropu, která respektuje národní zájmy“. A dodal, že „německá žena, matka sedmi dětí, nominovaná  na vrcholnou práci v EU, je důkazem, že v  Bruselu budou foukat různé větry“.


Na otázku o chován maďarské opozice v evropských volbách odpověděl premiér kriticky:   „Kolik zemí, tolik zvyků,“ řekl s použitím populárního přísloví, aby zdůraznil historické rozdíly mezi pravicí a levicí v Maďarsku. „Zatímco pravice respektuje národnost, levice sleduje internacionalistickou agendu. Respektování naší země, zastoupení národních zájmů a boj za naše práva je věcí závazku na straně pravice. Levice národ nerespektuje,“ kritizoval premiér.

„Nemohu říct,  že máme rádi naše protivníky. Nikdy však nemůžeme své nepřátele nenávidět víc, než jak máme rádi naši zemi. Tohle si myslí pravice, ale levice to vidí jinak, “řekl premiér Orbán. To byla připomínka k tomu, že maďarská opozice se v Evropském parlamentu spikla proti kandidátům Fideszu, kteří proti nim ve volbách do výborů EP hlasovali. To ale nevyšlo a poslanci Fidesz byli stejně zvoleni.

Viktor Orbán upozornil na migraci, což je klíčová otázka v evropských politických debatách. „Tlak migrace v příštích desetiletích dále poroste. Evropské obyvatelstvo je na ústupu, zatímco opak je tomu v případě Asie nebo Afriky. Tato situace bude vyžadovat mnohem silnější systém kontroly hranic. Miliony migrantů dorazí a jedním z našich nejdůležitějších úkolů bude bránit naše lidi.“


„Evropští politici chtějí legalizovat přistěhovalectví, protože si myslí, že je to správné řešení,“ řekl premiér Orbán. „My to vidíme jinak. Pokles obyvatelstva by měl být vyřešen lépe řízenou reprodukční politikou, a proto jsme uspořádali národní konzultace, kde stovky tisíc lidí měly možnost vyjádřit své názory. A i tak nás to staví do menšiny, když jsme se rozhodli naslouchat hlasu našich lidí. Otázkou zůstává: jak budeme realizovat kvóty?  Kdy si evropské strany uvědomí, že pro-migrace má více nevýhod než výhod?“ zeptal se premiér.

(rp,prvnizpravy.cz,about hungary,foto:arch.)