Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Ostexperte: Moskva dala Holandsku ultimátum, jinak mu uzavře ruské nebe!

Ostexperte: Moskva dala Holandsku ultimátum, jinak mu uzavře ruské nebe!

Rusko předložilo ultimátum ministerstvu dopravy Nizozemska, uvádí německý portál Ostexperte.

Holandská KLM se může dostat do velkých potíží
2. listopadu 2017 - 10:15

Už od soboty by holandská strana měla být schopna obsluhovat všechny požadované lety ruského nákladního dopravce Air Bridge Cargo. Jinak se Moskva hrozí uzavřením oblohy pro holandské dopravní společnosti a osobní lety tím mohou těžce utrpět.

Ruský nákladní letecký dopravce Air Bridge Cargo (ABC) požádal o povolení od Amsterdamu na 23 letů týdně, ale provozovatel letiště v Nizozemsku schválil pouze 13 z nich, uvádí německý portál Ostexperte. Důvodem omezení byl nárůst počtu rozpočtových letů.

Jak uvádí německé noviny, spor o zrušené sloty společnosti ABC na letišti v Amsterdamu nabírá na obrátkách. Nyní Moskva v reakci hrozí uzavřením svého nebe pro holandské letecké dopravce. Rusko předložilo nizozemskému ministerstvu dopravy ultimátum do soboty, uvádí článek.

S hrozbou zákazu letů holandských dopravní letadel ve vzdušném prostoru Ruska, Moskva doufá, že bude zajištěno, aby společnost ABC byla schopna pokračovat ve své činnosti na letišti v Amsterdamu a nebyla nucena používat pro tyto účely Liege v Belgii.

Podle nizozemských médií chce ministr dopravy Nizozemí co nejdříve najít řešení problému. Zdá se, že probíhají jednání mezi ruským leteckým dopravcem ABC a nizozemským KLM Royal Dutch Airlines, uvedla Ostexperte.

Pokud Rusko uzavře oblohu pro nizozemská dopravní letadla, poškodí to zejména leteckou společnost KLM, která se zabývá nákladní i osobní dopravou. V takovém případě bude muset letět obletět Rusko přes Jižní Koreu, Japonsko a Čínu. Tím se ddélka každého letu prodlouží o 3-5 hodin. Náklady pro cestující se mohou také zvýšit z 300 na 500 eur, uvedl materiál.


Zástupce ruského ministerstva dopravy vyslovil naději, že tento problém bude vyřešen do týdne. „Očekáváme, že KLM bude sdílet své sloty v Amsterdamu s Air Bridge Cargo," řekl úředník ruského ministerstva dopravy. Jeho kolegové v Nizozemsku také očekávají, že jednání budou úspěšná a vzdušný prostor Ruska zůstane otevřen KLM.

ABC provozuje celkem 19 letadel, z toho 18 Boeingů 747. Společnost je součástí skupiny Volga-Dnepr, založené v roce 1990, se sídlem v Uljanovsku. Další divize skupiny společností existují v Krasnojarsku a německém Lipsku, uvedla zpráva Ostexperte.

(kou, prvnizpravy.cz, ostexperte.de, foto: arch.)