Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Otázka reparací Polsku je legislativně uzavřena, tvrdí Gabriel

Otázka reparací Polsku je legislativně uzavřena, tvrdí Gabriel

Berlín stojí na jasné právní pozici v otázce platby válečných reparací Polsku, všechny tyto otázky jsou legislativně uzavřeny, řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel novinářům.

Sigmar Gabriel, německý ministr zahraničí
18. ledna 2018 - 10:15

Právě požadavek Varšavy na vyplacení válečných reparací po Berlínu, přilil oleje do ohně zhoršujících se vztahů Polska a Německa.

„Máme jasné právní postavení, že všechny otázky vyplácení válečných reparací jsou v právní oblasti vyřešeny," řekl ministr na tiskové konferenci se svým polským protějškem Jacekem Chaputovicem.


Nedávno Varšava uvedla, že Polsko má právo na odškodnění od Německa za škody způsobené během druhé světové války, které by se měly stát „připomínkou spravedlnosti, které patří Polsku".

Jak informovala agentura PAP s odkazem analýzu Úřadu polského Sejmu, který se dostal do rukou novinářů, má Polsko důvod požadovat od Německa na 48,8 miliardy dolarů reparací. Vláda Spolkové republiky Německo se domnívá, že otázka vojenských reparací v Polsku je uzavřena.


Během Postupimské konference v roce 1945 byla uzavřena dohoda, podle níž Polsko dostalo reparace z podílu SSSR pocházejícího z východní zóny Německa. O několik let později SSSR a Polská lidová republika (PLR) uzavřely dohodu, která by od roku 1954 přestala nárokovat náhrady po NDR. Nynější polská vláda, vedení stranou „Právo a spravedlnost“ neuznává rozhodnutí PLR a distancuje se od něj právě v otázce reparací.

(kou, prvnizpravy.cz, pap.pl, foto: arch.)