Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Ottawa Citizen: Ukrajinská kolaborace je fakt, ne "fake"!

Ottawa Citizen: Ukrajinská kolaborace je fakt, ne "fake"!

Ukrajinská kolaborace s nacisty se konala během druhé světové války a je zbytečné to popírat, napsal kanadský list Ottawa Citizen.

Himmler a divize SS "Galicia"
29. října 2017 - 10:15

Vojáci divize SS „Galicia“ a vůdce Ukrajinské povstalecké armády Roman Josypovyč Šuchevyč bojovali na straně nacistického Německa. Zároveň se v Kanadě objevují památníky, které jsou postaveny na jejich počest.

Ruští uživatelé Twitteru píšou, že v Kanadě existují památníky nacistických kolaboratntů a nikdo s tím nic neděla, uvedl Ottawa Citizen. Ačkoli někteří nazývají tyto zprávy „fejkem“ a nazývají  tyto informace „snahou zdiskreditovat kanadskou vládu falešnými obviněními“, je informace v tweetech pravdivá, poznamenal autor článku.

V kanadském městě Oakville je opravdu monument na počest těch, kteří sloužili v divizi SS „Galicia“, a v Edmontonu je vztyčen pomník vůdci Ukrajinské povstalecké armády Romanu Josypovyči Šuchevyči, poukazuje publikace. A tito lidé jsou vlastně nacističtí kolaboranti, zdůrazňuje novinář.
 
Před nástupem do ukrajinské povstalecké armády Šuchevyč velilel ukrajinskému praporu „Nachtigal“. Bojovníci této vojenské jednotky v červnu 1941 napadli Židy ve Lvově, brutálně zabíjeli muže, ženy a děti.


V divizi SS „Galicia" sloužili jako „horliví spolupachatelé nacistů", pokračuje Ottawa Citizen. Její bojovníci se podíleli na různých operacích, včetně zničení vesnice Huta Pieniacka v roce 1944. Jednotky SS obklíčily vesnici. Muži, ženy a děti, kteří se uchýlili do vesnického kostela, byli vyvezeni ve skupinách a zabiti. Podle očitých svědků byly děti zabíjeny před svými rodiči. Další upálili zaživa v domech. Celkově bylo zabito okolo 850 lidí.
 
„Tak proč někteří historici stojí za divizi SS Galicia?" klade otázku autor. „Když se Ukrajina stala nezávislou, řada historiků přejmenovala na divizi SS na „národně-osvobozeneckou armádu“ jejímž jediným cílem bylo údajně jen vzdorovat Sovětům," píše ve své knize „Hitlerovi zahraniční kati“ laureát několika literárních ocenění Christopher Hale. „To je zkreslení faktů. Formace „Galicie" a její akce během války ukazují, že v plánech Němců bylo určena k masovým vraždám."
 
Výhrady vůči vojákům divize SS „Galicia" jsou v Polsku, pokračovala publikace. V letošním roce, polský soud vydal zatykač na 98letého Michaela Karkoce, žijícího v USA, který během války byl zástupcem velitele roty v této jednotce. Před převedením do divize SS v roce 1944 řídil zabití 44 civilistů v polské vesnici Chlanev, mezi nimiž byly ženy a děti. Přičemž Karkocův syn prohlašuje, že jeho otec prostě bojoval za svobodu Ukrajiny, a nyní se stal obětí ruské kampaně démonizovat jeho pověst. Poláci s tím nesouhlasí a požadují vydání Karkoce.
 
Ukrajinci považují Šuchevyče a bojovníky z divize SS „Galicia" za hrdiny, vysvětluje publikace. Tvrdí, že tito lidé sloužili nacistům, protože v nich viděli osvoboditele od Rusů. Současně byla jejich konečným cílem nezávislá Ukrajina. To však nedává právo tvrdit, že nejsou nacistickými kolaboranty, poznamenal autor.

 
V květnu 1944 se šéf SS Heinrich Himmler obrátil na ukrajinské rekruty SS. „Vaše vlast stala ještě krásnější, když se zbavila - musím říci, že z naší iniciativy - těch lidí, kteří tak často zneuctili slavné jméno Galicie, a sice, od Židů," řekl Himmler. „Já vím, že když vám dám rozkaz zničit Poláky, dám vám povolení k tomu, tak to sami opravdu chcete udělat." Ukrajinští rekruti přivítali Himmlerova slova s hlasitými výkřiky souhlasu, uzavřela znechuceně publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, ottawacitizen.com, foto: arch.)