Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

P. C. Roberts: Nerozhodnost Kremlu přispěla k vývoji syrské krize!

P. C. Roberts: Nerozhodnost Kremlu přispěla k vývoji syrské krize!

Již jsem napsal, krize v Sýrii je pouze v počáteční fázi. Nedávný útok na syrské vojenské pozice, což byla jasná americko-izraelská operace, svědčí o tom, že tato krize se nadále rozvíjí.

Ilustrační foto
6. května 2018 - 07:05

Americký politolog Paul Craig Roberts následně na svých stránkách popsal, že existují čtyři příčiny této krize, která se navzájem posilují, stejně jako samotnou krizi:

1. Schopnost Izraele využít americké úřady k zničení nepřátel na Blízkém východě, které slouží jako překážka rozšíření Izraele. Jza své cíle si Izrael vybral Sýrii a Irán, protože orgány těchto dvou zemí dodávají zbraně a střelivo do libanonské milici Hizballáh, který dvakrát vyhnal Izrael v jeho snaze obsadit jižní Libanon, jeho vodní zdroje chce mít Izrael.

2. Neokonzervativní ideologie světové nadvlády Spojených států, která je dokonale sladěna s agendou Izraele na Blízkém východě. Toto propojení je ještě silnější kvůli silné neokonzervativní alianci s Izraelem.

3. Potřeba amerického vojensko-zpravodajského komplexu ospravedlnit svůj obrovský rozpočet a obrovskou sílu.

4. Neschopnost ruské vlády pochopit a nerozeznat první tři příčiny.

Z toho, co a jak říkají ruské orgány, Rusové předpokládají, od americké invaze do Afghánistánu, války, která ještě nebyla ukončena, mají aspoň trochu něco společného v boji proti terorismu. Rusové stále vyjadřují názor, že se Rusko a Spojené státy musí spojit ve společném úsilí v boji proti terorismu. Zdá se, že ruské úřady nechápou, že terorismus je produktem Washingtonu. Prodlužované války s špatným výsledkem, které byly výsledkem invaze Washingtonu do Afghánistánu a Iráku, vedly k tomu, že Washington začal nábor a vybavovat teroristy, aby svrhli legitimní vládu v Libyi a Sýrii. Je zřejmé, že Washington nebude bojovat proti zbrani, kterou vytvořil, aby splnil svůj vlastní program.

USA nechtějí opustit Sýrii! Rusko: To je hrubost nejvyššího stupně!
 
Zmatek, s jakým ruská vláda chápe vztahy Washingtonu s terorismem, je čtvrtým důvodem nárůstu syrské krize. V roce 2015 byl Washington zcela překvapen náhlým zásahem Ruska do syrského konfliktu na straně syrské vlády proti džihádistickým „povstalcům“ z Washingtonu. Rusko plně kontrolovalo situaci a mohlo ukončit tuto válku již v roce 2016. Ale místo toho, v naději, že  Washington a Evropě ukáže přijatelnou a rozumnou tvář, v březnu 2016 předčasně oznámilo vítězství a stažení svých ozbrojených sil. Tato chyba se znovu opakovala.

A pokaždé, když Rusko udělalo chybu, umožnilo to Washingtonu umístit své nové pozemní a vzdušné síly, uskutečnit nové dodávky svým džihádistickým žoldákům, provádět jejich výcvik, jakož i organizovat Izraelce, Saúdy, Francouze a Brity k tomu, aby přijali účast na vojenských útocích na Sýrii. A teď je problém, že se americké síly smísily s džihádistickými žoldáky, což ztěžuje syrsko-ruské alianci řešení úkolu vyčistit syrské území od cizích nájezdníků, a nezabíjet Američany – čemuž se Rusové a Syřani, dosud vyhýbali. Ruský ministr zahraničí Lavrov nyní obvinil Washington ze snahy rozdělit Sýrii, ale k rozdělení Sýrie přispěla právě nerozhodnost Rusů.

Neschopnost ruských úřadů pochopit americko-izraelsko-neokonzervativní alianci, a uvědomit si, co to znamená pro Blízký východ, stejně jako nejistota ruských úřadů na dodání systému protivzdušné obrany S-300 Syřanům vedly k eskalaci krize. Došlo k nedávným úderům na syrské vojenské pozice - nikdo nebyl pohnán k odpovědnosti za použití „bunkrových" bomb.

V důsledku těchto nedávných útoků byli zabiti Iránci. A v důsledku dalšího útoku mohou zemřít ruští vojáci. V určitém okamžiku mohou tato ponížení vést ruskou vládu tomu, aby to ukončila. V takovém případě začnou padat z oblohy izraelská a americká letadla a údery na pozice „povstalců" povedou ke ztrátám mezi Američany.

Neschopnost ruských úřadů uvědomit si, že mír není součástí izraelsko-amerických plánů a že jak USA, tak i Izrael postrádají dobrou vůli, na jejímž základě může Rusko uzavřít dohodu, která přinese mír Sýrii a Blízkému východu znamená, že krize bude pokračovat až do války, která nás všechny pohltí, uzavřel Paul Craig Roberts.

(kou, prvnizpravy.cz, paulcraugroberts.org, foto: arch.)