Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Peking: Ať Spojené státy nehážou vinu na Čínu!

Peking: Ať Spojené státy nehážou vinu na Čínu!

Spojené státy odstoupí od Smlouvy o odstranění raket středního a krátkého doletu (INF), aby se zbavily omezení, a zároveň se snaží přenést vinu na Čínu.

Ilustrační foto
31. července 2019 - 04:42

Prohlásila to mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunyingová.

V pondělí ministr zahraničí USA Mike Pompeo uvedl, že Čína by se měla zapojit do dialogu mezi Ruskem a Spojenými státy v široké škále otázek nešíření jaderných zbraní a stát se součástí těchto dohod. Dříve, v rozhovoru pro Fox News, Pompeo sdělil, že Spojené státy stále plánují odstoupit od smlouvy INF 2. srpna.

„Skutečným důvodem pro odstoupení USA od Smlouvy o INF je odstranit omezení pro sebe sama a učinit z Číny příčinu, která je zcela neopodstatněná a čínská strana to nepřijímá. Pokud jde o návrh americké strany, aby se Čína připojila k rusko-americkým jednáním a dohodám, je to také podle mého názoru, maskované přenášení viny,“ citovala z briefingu RIA Novosti Hua Chunyingovou.

Zdůraznila, že čínská strana je pro úplný zákaz a zničení jaderných zbraní, ale jaderné odzbrojení by mělo být provedeno ne na úkor národní bezpečnosti.

Čínská diplomatka dodala, že Spojené státy mají největší arzenál jaderných zbraní, a proto mají primární a zvláštní odpovědnost v otázce jaderného odzbrojení.


„USA by měly na základě stávající dohody výrazně snížit svůj jaderný potenciál, aby vytvořily podmínky pro účast dalších zemí na jednáních a nepřesouvaly odpovědnost na jiné," dodala Hua Chunyingová.

Začátkem tohoto roku prezident USA Donald Trump a Pompeo oznámili, že se Spojené státy  jednostranně stáhly ze smlouvy o INF a obvinily Rusko z porušení smlouvy. Kamenem úrazu  se stala raketa 9M729 – modernizace rakety 9M728, která je součástí komplexu Iskander-M. Podle Spojených států jeho maximální dolet přesahuje 500 kilometrů, což podléhá zákazu dle INF. Rusko tato obvinění popírá a dokonce ukázalo rakety zahraničním tiskovým atašé, ale zástupci Spojených států a NATO se na schůzku nepřišli.

V reakci na rozhodnutí Washingtonu Rusko rovněž pozastavilo účast ve smlouvě a uvedlo, že začíná vyvíjet raketové systémy zakázané dohodou. Moskva je však hodlá umístit pouze v reakci na podobné kroky, které by podnikl Washington.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)