Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Pence o situaci okolo Severní Koreje: Mír se dosahuje silou!

Pence o situaci okolo Severní Koreje: Mír se dosahuje silou!

Americký viceprezident Mike Pence diskutoval severokorejský problém s japonským premiérem Šinzó Abe, ale výstupy jsou nejasné.

Mike Pence, viceprezident Spojených států
18.duben 2017 - 11:04

V průběhu jednání Pence řekl, že Washington i Tokyo se zavázaly k mírovému řešení situace v tomto regionu. Nicméně zdůraznil, že „mír se dosahuje silou“, citovala tisková agentura Kjodo poněkud orwellovskou větu.

Kromě toho americký politik oznámil svůj úmysl spolupracovat s Japonskem, Jižní Koreou a Čínou s cílem vyřešit severokorejský jaderný problém.

Telegraph: Lodě Číny a Ruska budou stínem Trumpovy „armády“ u Koreje

Předtím ovšem Pence prohlásil, že éra „strategické trpělivosti“ Washingtonu vůči Severní Koreji skončila. Rovněž výhružně vzkázal Pchjongjangu, aby netestoval odhodlání prezidenta USA Donalda Trumpa.

Asijská cesta Pence probíhá během nejakutnější krize okolo Severní Korea za poslední léta. Spojené státy převelely k pobřeží Korejského poloostrova několik válečných lodí pod vedením jaderné letadlové lodě „Carl Vinson“. Média nevylučují, že Washington může udeřit na Severní Koreu.

Pchjongjang odpověděl, že je připraven pro případ provokace k preventivnímu úderu na americké vojenské základny, a rovněž tak na prezidentský palác v Soulu.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)