Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Pentagon vytváří systém pro okamžitý globální úder, tvrdí Rusko

Pentagon vytváří systém pro okamžitý globální úder, tvrdí Rusko

Pentagon již přistoupil k vytvoření komplexů okamžitého globální úderu, prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany Alexander Jemeljanov na čínsko-ruském briefingu k protiraketové obraně na půdě Valného shromáždění OSN.

Americký protiraketový systém THAAD
13. října 2017 - 10:15

„Realizací současného využití ofenzivních a obranných zbraní začal Pentagon vytvářet budoucí komplexy okamžitého globálního úderu," uvedl.

Poznamenal, že „v nejaderných zařízeních by tyto komplexy měly řešit stejné úkoly, které jsou nyní svěřeny strategickým jaderným sílám."

„Existuje evidentní vztah nasazení systému protiraketové obrany a vytvoření prostředků okamžitého globálního úderu.“ Při uplatnění „odzbrojovacího úderu na objekty ruských a čínských strategických jaderných sil výrazně zvyšuje účinnost systému protiraketové obrany Spojených států,“ řekl Jemeljanov.


Zdůraznil, že „vytvoření prostředků okamžitého globálního úderu je dalším faktorem, který potvrzuje touhu Washingtonu zničit stávající rovnováhu moci a zajistit globální strategickou nadvládu".

Jemeljanov rovněž poukázal na to, že zpravodajské prostředky amerického systému protiraketové obrany nejen dokážou odhalit start ruských střel, ale také poskytnou cílové označení pro zničení jejich bojových bloků. Schopnost systémů protiraketové obrany USA, s přihlédnutím k jejich modernizaci, ohrožuje ruský potenciál odstrašování, zdůraznil zástupce ministerstva.

Americký systém také ohrožuje bezpečnost ve vesmíru, poukázal Jemeljanov. Podle něj přejdou protiraketové možnosti USA na novou úroveň v důsledku rozšiřování systému družicové detekce na nízké oběžné dráze, kdy se údaje budou zasílat z kosmického aparátu na paluby antiraket.


Rusko už delší dobu poukazuje na to, že systém protiraketové obrany, tak jak ho Spojené státy vytvářejí pod různými záminkami, má charakter „obličování“ Ruské federace a je přímým ohrožením její národní bezpečnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)