Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Petro Porošenko chce konfiskovat uhlí

Petro Porošenko chce konfiskovat uhlí

Porošenko na zasedání Bezpečnostní rady státu předložil otázku konfiskace uhlí z okupovaného Donbasu, uvedla Irina Lucenková, tisková mluvčí.

Ilustrační foto
11.duben 2017 - 07:20

Ukrajinský prezident má v úmyslu konfiskovat uhlí těžené na okupovaných územích, které se snaží "Donbašští"  prodávat na Ukrajině pod rouškou ruského či jiného původu, řekla pro TV kanál „112 Ukrajina“ Irina Lucenková.

„Prezident řekl, že Rada národní bezpečnosti a obrany bude jednat  o možném zabavení uhlí, které je vytěženo v dolech na okupovaných územích a jde do Ruska, a odtud pod názvem údajně ruské nebo jiné uhlí se vrací na Ukrajině s úmyslem prodat,“ řekla Lucenková.

Lucenková zdůraznila princip: „Ty  kradeš, my musíme zabavit.“

Bezpečnostní rada také projednala otázku další spolupráce  mezi vládou Grojsmana,a prezidentem,  monitorování využívání fondů Světové banky, banky pro obnovu a rozvoj.

„Prezident vyjádřil své stanovisko ohledně  příjmů, se všemi nevládními organizacemi, budou diskutovány tyto otázky, a zda se má vyzvat zástupce veřejné organizace k deklaraci problémů, zatím bylo projednáno zřízení pracovní skupiny ke změně zákona o takzvaném e-prohlášení,“ dodala Lucenková.

Bolení hlavy Kyjevu způsobují jeho vlastní váleční veteráni

Uhlí je na Ukrajině nedostatek
"V případě, že odcizené výrobky od společností na Donbasu, budou dodávány do  Ruska, budeme požadovat uvalení sankcí v souvislosti s těmito podniky," řekl Porošenko.

Tento týden ohlásil šéf samozvané Doněcké lidové republiky, Alexander Zacharčenko zahájení dodávek uhlí na území Ruska. První vlak s 95 vagony jel nejprve k testování kvality uhlí, bylo napsáno v ruském tisku.

Ukrajinští radikálové od ledna blokují obchodní uzly Donbasu. 15. února ukrajinské orgány zavedly stav nouze pro dodávky elektřiny na Ukrajině , protože elektrárny jsou v současnosti pouze schopny zpracovávat pouze  antracit

2 března spolupředseda ukrajinského fondu energetické strategie  Dmitrij Marunich řekl,   že Kyjev má dost uhlí, maximálně na 40 dní.

(rp,prvnizpravy.cz,ua112,foto:arch.)