Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Platí právo na sebeurčení národů nebo neplatí?

Platí právo na sebeurčení národů nebo neplatí?

Či spíše: platí jen tehdy, když si to velmoci přejí? Jejich reakce bude velmi zajímavá a poučná… Nicméně, je jasno: vždy jde o moc a peníze. Napsal v glose Miroslav Macek.

Zásah policie při referendu
3. října 2017 - 03:20

Platí tedy právo na sebeurčení národů nebo neplatí?
Dozajista nelze pochybovat o tom, že Katalánci jsou národ s vlastní historií, vlastním jazykem a vlastní kulturou (byť za diktátora Franka pod ohromným španělským tlakem a represemi a nyní se opět rozvíjejícími). Platí tedy právo na sebeurčení národů nebo neplatí?  Ptá se Miroslav Macek.

„V roce 1999, od března do června toho roku, bylo provedeno 37.000 bojových leteckých misí na území Srbska. Důvodem měly být srbské  represe  proti kosovským Albáncům, kteří dle mezinárodně uznávaného práva na sebeurčení národů, usilovali o samostatnost, i když jejich touha nebyla potvrzena žádným referendem,“ napsal jeden ze čtenářů Mackových glos.

„Není to, co se teď děje v Katalánsku, důvodem pro podobný zásah? Neměly by znovu odstartovat americké, německé a jiné bombardéry a Kataláncům samostatnost zajistit? Určitě by to nemuselo trvat 78 dní jako v Srbsku. Nebo ty práva platí jen někdy?,“ ptá se čtenář.

Během zásahů při konání státem neuznávaného referenda v Katalánsku bylo zraněno přes 840 lidí. V Barceloně na stoupence referenda policie střílela i zakázané gumové projektily.


Radim Valenčík ve svém komentáři "Katalánsko: Pokrytectví slouhů globální moci" upozorňuje na dvojí přístup k referendům:

  • "referendum" o "samostatnosti" Kosova - dopadlo, jak Evropská unie pod nátlakem USA zavelela: Kosovo se stalo "nezávislým" a - vzápětí USA vybudovaly největší vojenskou základnu na tomto teritoriu...
  • REFERENDUM na Krymu: 90 + % obyvatel Krymu sdělilo světu, že NECHCE být součástí fašistické (pardon..... Ustašovské) U-krajiny.... Vyslovilo se pro sjednocení s Ruskou federací. Tak zvaná Evropská unie (pod diktátem USA) tuto volbu nejen že nepřijala, nýbrž se jí "vysmála" jako, že šlo o akt "anexe".

To je "normální" dvojí přístup tzv. Evropské unie (či spíše Evropské "komise", která o sobě míní být "evropskou tzv. v l á d o u" - při tom NIKÝM a NIKDY NEVOLENOU - to je "demo-kracie"...., to jsou "lidská práva"...... a to je "svoboda" v praxi......


a nyní slyšte -

  • Referendum o samotnosti Katalunija! Kolik že je zraněných? A kolik že bylo zákazů uskutečnit ono referendum? (Mimochodem: referendum je jedním z tzv. "Lidských práv" v tzv. "demo-kratické společnosti, natož je skutečnou s v o b o do u vyjádřit "národu" své tužby). Tak toto referendum "vládou" Španělska (kdo že to skutečně "vládne" Španělsku? A co je to za "stát" toto dnešní (tj. po "svržení" Franka - tedy fašistického režimu v roce - až - 1974?) "Španělsko

Závěr: poselství je následující: "národ" NESMÍ vyjádřit své tužby, pokud to nevyhovuje "vládnoucí" třídě. Tedy: co je výhodné nadnárodnímu kapitálu, to je výhodné nadnárodnímu kapitálu. A nejde zde ani o "lidská práva", ani o "svobodu", ani o "demokracii". Jde o ZISK! A to za každou cenu!A tak: "Dějiny" dělají svoji úlohu dokonale. Jednou v dobově tragédie, po druhé v podobě frašky". A mám za to, že se dnes pohybujeme ve fázi tragické frašky.

Ale bude Líp! (Jak Marx, tak Lenin byli praxí prověření, a pokud je teorie potvrzena praxí, je PRAVDIVÁ.)

Plně s výše uvedeným souhlasím, až na ten závěr, který bych upřesnil. Nejde o zisk, ale o projev degenerace, rozpadu a následné, v přímém přenosu probíhající transformace jádra současné globální moci. Čím lépe podstatu tohoto procesu pochopíme, tím lépe se dokážeme orientovat v turbulencích společenského vývoje, kterým se nevyhneme a které v té či oné míře zasáhnou i nás, končí komentář Radim Valenčík.

(rp,prvnizpravy.cz,macekvbotach,vasevec.cz,foto:arch.)