Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Poláci jsou vyzýváni k varšavskému „majdanu“

Poláci jsou vyzýváni k varšavskému „majdanu“

Ředitel Nadace Bartosz Kramka vydal 16bodový scénář co dělat, aby padla vláda a strana PiS se odřízla od moci, v návodu se nabádá k masovým protestům, neplacení daní nebo povstání.

Ilustrační foto
23.červenec 2017 - 06:20

Jak se v textu zdůrazňuje návod jak „zatočit“ s nepohodlnou vládou vychází ze zkušeností „z pozorovatelských misí u podobných nepokojů a podpory ukrajinského Euromajdanu“.
 
Text pod názvem „Ať padne vláda“ je plný výzev k revoluční akci a připravenosti na dalekosáhlé scénáře. „Neustálé protesty a výzvy k odvolání nejsou dostatečné, což je důvod, proč je třeba okamžitě přijmout  mimořádná a rozhodná opatření založená na myšlence občanské neposlušnosti. Nikdo nechce Majdan a krveprolití v Polsku, ale každý musí brát v úvahu, že stupňování napětí může vést k dosud nepředstavitelným  scénářům a musí být na něj připraven.  Musí být zcela jasná červená čára pro nás: Agrese, násilí a krev. Je to pro vládu příliš? Nevíme, „- píše Krámek.

Polský Senát odhlasoval zákon o soudech, zbývá podpis prezidenta Andrzeje  Dudy. Do ulic vyšly údajně desetitisíce lidí. Opozice tvrdí, že změny likvidují nezávislost soudů, podle vlády je naopak potřeba třeba zvýšit jejich odpovědnost.

Waszczykowski: Evropská komise nám nebude nic předepisovat!


Nadace Otevřený dialog je nevládní organizace, která pracuje na podporu procesu demokratizace v bývalém Sovětském svazu. Podle finančních zpráv funguje  převážně z darů od institucí i jednotlivců, často východoevropsky znějících  jmen. Nejštědřejší z nich je Petro Kozlovskyy , který dal Nadaci v letech 2012-2014 více než jeden a půl milionu zlotých. Velké sumy vložil také ředitel Nadce Bartosz Kramek a Ludmiła Kozłowska.

O Nadaci Otevřený dialog se již psalo v roce 2015 při příležitosti útoku Ludmily Kozłowskiej a Bartosz Kramka na prezidentku Asociace kazašského společenství Balli Marzec, žijící v Polsku a která se chtěla stát prezidentkou Polska. Tehdy pro redaki Kresy.pl  Balli Marzec popsala činnost této Nadace takto:

„Veškerá činnost Nadace Otevřený dialog má za cíl bránit jejich šéfa, oligarchu Mukhtara Ablyazova z Kazachstánu. To je člověk, který ukradl šest miliard dolarů kazašskému národu a utekl na Západ a nyní se hlásí ke  kazašské opozici  (...) Úkolem Nadace je představovat Ablyazova jako mučedníka, který pracuje v opozici tak, aby on mohl žít v klidu na Západě s těmi 6 miliardami a bránit ho před vydáním.  To není disident!“

„Nadace Otevřený dialog  se zkraje zabývala pouze Kazachstánem, později děním na  Ukrajině a v Rusku, kritizuje úřady těchto zemí, obvykle stačí vytvořit příběh o své činnosti, aby byla Nadace důvěryhodná, ale jejich hlavním cílem je chránit oligarchu Ablyazova. To se vše platí, používají se obrovské částky, a nikdo neví odkud peníze jsou, peníze přecházejí z ruky do ruky. Nebezpečné je, že jejich šéf díky spoustě peněz ukradených v Kazachstánu vytváří strukturu mafie. Už ji začal budovat v Polsku. Protože mafie  má peníze, tak chce i moc a snaží se podplatit politiky a mít vliv na polskou politiku,“ píše v závěru článku polského webu.

 (rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)