Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Politico: EU chce pokutovat Rusko za politicky motivované protisankce!

Politico: EU chce pokutovat Rusko za politicky motivované protisankce!

Podle článku deníku Politico Brusel tvrdí, že zatímco jeho sankce proti Rusku jsou legitimní, ruské potravinové embargo je naopak nelegitimní a ošklivě "politicky movitované".

Ilustrační foto
7. ledna 2018 - 04:20

Brusel zvyšuje tlak na Rusko v „boji proti zrcadlovým sankcím", napsal Politico. Nyní, jak poznamenaly noviny, má EU v úmyslu získat od Rusů 1,4 miliardy eur ročně za „nezákonný zákaz dovozu vepřového z Evropy“, který byl Ruskem zaveden proti zemím EU v roce 2014.
 
Zdroje, které jsou obeznámeny s touto záležitostí, tvrdí, že případ kompenzace na žádost Evropské komise tento týden obdržel nový impuls: WTO (Světová obchodní organizace) zaslala žalobu rozhodčímu soudu. Jeden z představitelů Evropské unie vysvětlil, že tento rozhodčí proces rozhodne, zda je požadavek EU oprávněný. V případě kladného rozhodnutí pak soud určí možnost uplatnění tohoto opatření proti Moskvě.

V roce 2016, jak tvrdí vydání, WTO rozhodla, že Rusko zavedlo neplatný zákaz dovozu vepřového masa, kvůli čemuž dánští, němečtí a nizozemští zemědělci utrpěli „těžkou ránu“.

 
Kompenzace ve výši 1,4 miliardy eur, kterou Evropská unie vyžaduje, se rovná celkové hodnotě vývozu vepřového masa z EU do Ruska v roce 2013. Navíc se tato částka bude každoročně zvýšovat o 15%.
 
Jak uvádí deník, Evropská unie zamýšlí shromáždit potřebnou částku z dodatečných sazeb, které budou vybírány při dovozu ruských výrobků do EU.
 
Opatření, která EU nadále provádí proti Rusku, ukazují, že Brusel začíná napadat legitimitu politicky motivovaných potravinových sankcí proti EU, tvrdí Politico.

Tento pokus napadnout zemi, která se brání sankcím, o nichž rozhodla politická elita EU – tedy politicky motivovanými sankcemi – a označit opatření napadené země za „politicky motivovaná“ (nemluvě o tom, že škodí zemím, které jako první sankce uložily, což je z logiky trestačů samozřejmě nepřijatelné) a tudíž nelegální. To je naprosto virtuózní příklad pokrytectví a překrucování mezinárodního práva. Zjednodušeně řečeno: když EU udělí sankce, tak se dotyčný stává nesvéprávným a nesmí bránit, ať už zrcadlově nebo asymetricky.


Ve svém důsledku je to zcela bezpečná cesta, jak Rusko odvrátit od spolupráce se Západem a nasměrovat ho na Východ. Čehož se tak západní politici bojí.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)