Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Politico: Kyjev pomáhal Clintonové proti Trumpovi během volební kampaně

Politico: Kyjev pomáhal Clintonové proti Trumpovi během volební kampaně

Ukrajinská vláda poskytla pomoc bývalé kandidátce na prezidenta USA Hillary Clintonové, a  snažila se zkomplikovat jejímu rivalovi Donaldu Trumpovi loňskou předvolební kampaň.

Porošenkova vláda vystupovala proti Trumpovi
12.leden 2017 - 22:03

Jak napsal deník Politico zástupci ukrajinské vlády veřejně zpochybnili skutečnost, že je Trump je vhodný pro funkci prezidenta. Zdá se tedy, že pokud se někdo z vnějšku pokusil ovlivňoval americké volby, tak to byla Ukrajina.

Deník připomíná, že ukrajinský Národní protikorupční úřad 15. srpna 2016 zveřejnil dokumenty údajně dokazující, že bývalý vedoucí Trumpovy kampaně Paul Manafort neformálně získal miliony dolarů od bývalého prezident Ukrajiny Viktora Janukovyče. Ukrajinské úřady dokonce zahájily vyšetřování v této věci, které, jak poznamenávájí noviny, bylo zrušeno po vyhlášení výsledků prezidentských voleb ve Spojených státech.

V Kyjevě si „rvali vlasy" první dny po vítězství Trumpa

Ukrajinská vláda ve spolupráci se spojenci Clintonové sbírala pomlouvačné informace na Trumpa a jeho asistenty. Přitom se jeden z poradců Národního výboru Demokratické strany setkal s vyšším ukrajinským vedením na ukrajinském velvyslanectví ve Washingtonu, poukazuje se v článku. Během jednání strany diskutovaly o údajném spojení mezi Trumpem, Manafortem a Ruskem.Noviny se domnívají, že činnost Ukrajiny měla vliv na volební kampaň a donutila Manaforta svůj post opustit, a také vedla k šíření informací v médiích o spojení Trumpa s Moskvou.

Mezitím Trump ve středu, prohlásil, že se na něj Rusko nikdy nesnažilo nijak naléhat a ovlivňovat ho: „Nemám s Ruskem nic společného - žádné obchody, žádné půjčky, zkrátka nic.”

(kou, prvnizpravy.cz, politico.com, foto: arch.)