Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Politico: Lidři EU nepovažují podporu Macronovi za vměšování

Politico: Lidři EU nepovažují podporu Macronovi za vměšování

Vítězství Emmanuela Macrona v prvním kole voleb ve Francii se setkal s nadšením mnoha politiků v Bruselu, včetně šéfky diplomacie EU Federici Mogheriniové a předsedy EK Jean-Clauda Junckera.

Podpora jednomu kandidátovu není vměšováni..
26.duben 2017 - 04:20

Přičemž, jak poznamenaly noviny Politico, úředníci nevidí v této podpoře nic špatného. Vždyť koneckonců, druhý vedoucí kandidát, Marine Le Penová, se otevřeně staví proti EU, že. Hezká ukázka pokryteckého dvojího metru.

Když si vedoucí představitelé EU pochvalovali francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona, byli konfrontováni s otázkou: nakolik je vhodné, aby Brusel zasahoval do národních voleb? Zvláště proto, že toto chování může vyvolat negativní reakci ze strany francouzských voličů, píše Politico.

Dlouhých čtrnáct bezesných nocí nejen pro Brusel

Možná, uvádí publikace, tato otázka byla zvláště „lákavá či nevyhnutelná“ pro Moskvu. Na společné tiskové konferenci Sergeje Lavrova a Federici Mogheriniové „prokremelský televizní kanál RT požadoval, aby šéfka zahraniční politiky EU vysvětlila obsah svých posledních tweetů, v nichž velebila Macrona jako „naději a budoucnost naší generace“.
 
„Je jasné, že téměř stejný počet Francouzů spojuje svoji budoucnost s nadějí a Marine Le Penovou. Otázka: Jestli by Rusko označilo jednoho z kandidátů za naději generace, neobvinili by ho, že se snaží zasahovat do francouzských voleb ?“ zeptal se korespondent televizního kanálu.
 
Federica Mogheriniová obrátila k Lavrovovi a ironicky se zeptala: „Sergeji, nechcete odpovědět na tuto otázku?“ Pak se pustila do „trochu zmateného“ vysvětlení. Diplomatka trvala na tom, že její vyhlášení mělo úplně jiý význam a týkalo se příznivců nezávislého kandidáta, kteří nesli vlajky EU a Francie, ale ne jeho samotného.
 
„Skutečnost, že evropská a francouzská vlajka byly spolu, potvrzuje, že národ a jednotlivci mohou současně sebe identifikovat jako Francouze a Evropany. To si myslí velká část mé generace, mezi něž patří Emmanuel (Macron),“ řekla Mogheriniová. Proto, obávám se, jsem označila nadějí generace ne Emmanuela, ale skutečnost, že evropské a francouzské vlajky byly spolu."
 
Federica Mogheriniová, která poprvé navštívila ruské hlavní město po nástupu do funkce hlavy diplomacie EU, také prohlásila, že blok nemůže být oddělen od svých evropských členských států. Proto prý její připomínky lze stěží považovat za vměšování.
 
Publikace zdůrazňuje, že Federica Mogheriniová nebyla jediným úředníkem EU, který musel ospravedlnit svoji radost z vítězství Macrona v prvním kole. Taková „energická podpora“  francouzskému politikovi mezi vedoucími představiteli Evropské bloku je ve výrazném rozporu s „dlouholetou praxí Bruselu - nezasahovat do vnitřní politické kampaně“, upozorňuje list.
 
Macronovi mimo jiné blahopřál šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Načež novináři doslova zavalili otázkami jeho oficiálního zástupce Margaritise Schinase o přístojnosti takového kroku.
 
Vzhledem k antipatií Marine Le Penové vůči Bruselu se k podpoře Makronovi připojila většina proevropských vládních úředníků, pokusil se Schina vysvětlit postoj Junckera v tomto kontextu. Řekl: „Byla zde alternativa mezi ochranou, kterou Evropa představuje, a tou, která je zaměřena na zničení Evropy. Proto volba byla jednoduchá, a náš předseda se rozhodl, že by bylo oprávněné poblahopřát kandidátovi proproevropského kurzu.“

Dnes nejsou proevropské názory velmi populární, a to zejména v západní Evropě, která se potýká s vlnou populistických hnutí vystupujících proti establishmentu. Z tohoto důvodu není jasné, zda se má Macron, vystavujíci alternativu k hlavním stranám, přijmout podporu Bruselu před druhým kolem, nebo se snažit distancovat od EU, uzavírá poněkud ironicky Politico.

Možná mělo Politico sebrat trochu odvahy, a odpovědět na dotaz ruského média samo: „Ano, pokud by se takto vyjadřovali ruští vrcholní činitelé a dávali najevo nadšení z volby některého z kandidátů, jistě by to bylo na Západě považováno za důkaz ruského vměšování do národních voleb suverénního státu.“

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)