Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Politiken: Putin přežije ještě několik sankcí

Politiken: Putin přežije ještě několik sankcí

Rusko přežilo stávající sankce a vydělává dál peníze díky íránské politice prezidenta Donalda Trumpa, píše se v článku dánského Politiken.

Vladimir Putin, ruský prezident
15. září 2018 - 06:20

Sankce jsou opravdu módní v mezinárodní politice - Írán, Severní Korea, Sýrie, Kuba, Turecko – a další.

Ve Spojených státech Kongres zvažuje, že ruské banky odříznou od všech obchodů s dolary. Je to utahování šroubů, které pravděpodobně bude mít následky i pro další, jak v Rusku, tak v EU. Ale ze zkušeností posledních let nelze očekávat, že se prezident Vladimir Putin vzdá.

Po připojení Krymu k Rusku na základě referenda před  čtyřmi lety  EU, Spojené státy a podobné země uvalily hospodářské sankce proti Rusku.

Zahrnují například cestovní ruch na Krymu a řada  ruských politiků a úředníků nemůže volně cestovat po celém světě. Další sankce proti takzvaným oligarchům, kteří místo aby kritizovali Putina se naopak  stávají na něm více závislí.


Na druhé straně Rusko zablokovalo dovoz zemědělských produktů z EU a stálo to dánské zemědělství miliardy za ztracené vývozy. Faerské ostrovy, které nejsou členy EU, naopak vydělávají na sankcích, vývoz  ryb do Ruska stále výrazně stoupá.

V Rusku se téměř všichni shodují, že "nová studená válka" mezi Ruskem a Západem je vina Západu. Po zavedení sankcí došlo v Rusku k hospodářskému poklesu, ale ne kvůli sankcím, ale kvůli poklesu cen ropy. Nyní rostou ceny ropy. To je vysvětleno mimo jiné novou tvrdou politikou prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu, který je významným vývozcem ropy. A díky politice amerického prezidenta se Rusku podařilo nejen přežít sankce, ale také získat další peníze.

Ruská měna, rubl, klesá. Některé zboží se v Rusku vůbec nevyrábí a západní automobily jsou stále oblíbené. ale Kreml posílil ekonomicky, a to díky výraznému přebytku platební bilance, Putin není tak zranitelný, jak se dříve myslelo.


Británie chce použít případ Skripal k novým sankcím, ale mnoho zemí, v čele s Francií a Německem,váhá.

(rp,prvnizpravy.cz,politiken,foto:arch.)