Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Politolog: V Katalánsku hrozí střet s tisícemi v ulicích!

Politolog: V Katalánsku hrozí střet s tisícemi v ulicích!

Katalánský parlament v pátek hlasoval v tajném hlasování o usnesení o vyhlášení nezávislosti  na Španělsku. Po jeho přijetí se Katalánsko stává nezávislým státem ve formě republiky.

Ilustrační foto
28. října 2017 - 04:20

Desetitísíce obyvatel Katalánska bouřlivě oslavovali vyhlášení nezávislosti. Naproti tomu španělský premiér Rajoy prohlásil, že „legální vláda nastolí zákonnost v Katalánsku“. Politologové upozorňují, že Madrid může vyhlášení nezávislosti označit za pokus o státní převrat. Nevylučují přitom, že Rajoy k nastolení „pořádku“ použije armádu.

Prezident Centra pro strategické komunikace, expert politického konjunkturního centra Dmitrij Abzalov v rozhovoru s portálem iz.ru, předpověděl tři scénáře vývoje situace v Katalánsku.

„Existují tři scénáře vývoje událostí. První nejnebezpečnější je tvrdý střet v ulicích. Vystoupí 400 tisíc lidí, kteří podporují nezávislost, a začnou bránit hlavní objekty. Za prvé, vládu a Legislativní shromáždění. Oficiální Madrid se pokusí na tyto objekty zaútočit, aby splnil 155. článek ústavy, v důsledku čehož to povede plnohodnotné konfrontaci.“


Druhý scénář je mírnější. Na ulicích nebude takové množství lidí. Zástupci silových orgánů (místní policie) se rovněž nepostaví na odpor oficiálnímu Madridu. V důsledku toho budou zatčení Puigdemont (šéf Katalánska), zástupci Legislativního shromáždění a jednotlivci. To sice povede k vnější kontrole, ale současně k velmi tvrdé konfrontaci uvnitř, která bude skryta „pod koberec". A všichni zástupci a Puigdemont se stanou  v Katalánsku národními hrdiny.

„Třetí scénář je nejmírnější, ale také nejobtížnější, protože Madrid se nemůže otočit. Je to ale teoreticky možné. Jedná se o měkkou pozici, která umožní vrátit se k procesu vyjednávání. Pokus vrátit situaci zpět," řekl Abzalov.


Podle odborníka dojde k vážné a dlouhodobým ekonomické důsledkům. Za prvé, dopadne to na euro, avšak v menším rozsahu. V budoucnu dojde k úderu do veřejného dluhu. A ke snížení přílivu turistů. Evropané již mohou odmítnout rezervace na příští turistickou sezónu.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)