Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Polsko: Bezohledná rozhodnutí EU plnit nebudeme!

Polsko: Bezohledná rozhodnutí EU plnit nebudeme!

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v rozhlasovém vysílání prohlásil, že Varšava nebude přesídlovat uprchlíky na své území, bez ohledu na rozhodnutí soudu EU.

Witold Waszczykowski, polský ministr zahraničí
7.září 2017 - 13:07

„Bezpečnost Polska je důležitější než bezohledná rozhodnutí evropských institucí týkajících se uprchlíků. Budeme se bránit,“ cituje Dziennik ministra zahraničních věcí Witolda Waszczykowski ve čtvrtek. Podle jeho názoru bylo rozhodnutí o přemístění uprchlíků přijato protiprávně .

Tímto způsobem Waszczykowski reagoval ve čtvrtek na vyhlášením eurokomisaře Dimitrise Avramopoulose, který hrozil ve středu, že pokud Polsko, Česká republika a Maďarsko nezačnou realizovat rozhodnutí o přemístění uprchlíků v nadcházejících týdnech, Komise předá věc Soudnímu dvoru EU.

„Je to obtížné, budeme se bránit, protože bezpečnost v Polsku je důležitější, než jakákoli nedbalá rozhodnutí evropských institucí," řekl šéf ministerstva zahraničních věcí.
Waszczykowski také k rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který zamítl ve středu žalobu Slovenska a Maďarska na neplatnost rozhodnutí Rady ze září 2015, kterým se zavádí dočasný mechanismus pro povinné přemístění žadatelů o azyl, prohlásil: „Toto rozhodnutí neprovedeme."

Šéf ministerstva zahraničních věcí na otázku, co to znamená pro Polsko, odpověděl: „Nejen pro Polsko, ale pro Evropu jako celek - nic dobrého. Protože toto rozhodnutí, jak nadále věříme, bylo přijato před dvěma lety způsobem, který je nezákonný a neslučitelný s bezpečnostní situací v Evropě.“

Waszczykowski také tvrdil, že „zjevně nikdo (z uprchlíků) nechtěl přijít do Polska dobrovolně. Tak jak můžeme (uprchlíky) unutit? Jak může v 21. století taková instituce, jako je Evropská unie, která má být progresivní, je nutit (přijít do Polska)? ... Žádám tyto génie z Evropské unie, jak to udělat?“ položil otázku.

Šéf polského ministerstva zahraničních věcí zdůraznil, že Polsko použije takové argumenty, aby přesvědčilo ty, kdo sdílejí rozsudek Soudního dvora EU. Polde jeho hodnocení EU uplatňuje vůči Polsku „dvojí standardy".

Podle ministra musí být příjem migrantů mimo jiné závislý na demografii a trhu práce. Waszczykowski rovněž poukázal na to, že Polsko je otevřené „obrovské" vlně migrantů z východu.

Waszczykowski také poukázal na to, že nová rozpočtová perspektiva členství v EU je založena na smlouvách, a „není tam žádná taková možnost“, že to záleží na „dobrém“ chování zemí EU. „Dotace nebo strukturální fondy nejsou náhradou za dobré chování, ale jsou náhradou za otevření ekonomik,“ zdůraznil.


Polská premiérka Beata Szydłová komentovala rozhodnutí Evropského soudního dvora v rozhovoru s TVP Info s tím, že vláda očekávala takové rozhodnutí, a že byla a je na to připravena. „Samozřejmě, naše politika se nezmění, pokud jde o přijímání uprchlíků," řekla Szydłová.

(kou, prvnizpravy.cz, dziennik.pl, foto: arch.)