Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Polsko zničí sovětské symboly a pak Rusko zreviduje polské hranice...

Polsko zničí sovětské symboly a pak Rusko zreviduje polské hranice...

Polská touha vzdát se komunistické minulosti nenajde porozumění u ruských úřadů. V reakci na připravovanou demolici sovětských památek mají v úmyslu tuto otázku předložit v OSN, píše se v článku Rzeczpospolita.

Ilustrační foto
28.červenec 2017 - 06:20

Ruští poslanci hrozí ekonomickým embargem, demolicí památníku v Katyni a dokonce i přehodnocením  otázky uznání poválečných polských hranic.

V úterý, Rada federace vyzvala Vladimira Putina k omezení spolupráce s Polskem. Ruští poslanci navrhují prezidentovi uvalení sankcí na Varšavu - a to jak pro jednotlivce, tak i společnosti. To je reakce na podpis Andrzeje Dudy novely zákona, týkajícího se zákazu komunismu nebo jiných totalitních režimů. Novela nařizuje v Polsku demolici památek a symbolů, které jsou spojeny s bolševickým režimem.

Šéfka Rady federace Valentina Matvijenková řekla, že ve Varšavě jsou šílení rusofobové, kteří chtějí  přepsat historii druhé světové války. Ruští poslanci navrhují zakázat vstupu do Ruska těm polským poslancům, kteří se podíleli na přípravě novely zákona. Rada federace tvrdí, že někteří polští poslanci mají vazby s Kaliningradskou oblastí, a často ji navštěvují.

Rovněž Rada federace navrhuje zavést embargo na potravinářské výrobky z EU, USA, Kanady a Norska jako reakci na sankce Západu.
 

„Ale to není všechno. Na začátku července, ruská státní televize předložila seznam možných ruských odpovědí na demolici komunistických památníků v Polsku. Zákaz vstupu se může týkat všech polských politiků, novinářů a kulturních osobností, kteří podporují demolici bolševických symbolů. V tomto seznamu vyvolává značné znepokojení, že Kreml může zpochybnit polskou západní hranici,“ píše se v článku.
 
Ruští novináři naznačili, že pokud Polsko odmítá komunistickou minulost, mělo by se také vzdát západní hranice, která byla navržena Stalinem. Ruská televize také uvedla, že Moskva může nově posoudit katyňské události.
 
„Je možné, že v Rusku se jedná  také o demolici památníku v Katyni. Osobně se domnívám, že by to bylo barbarské. Ale v Rusku je mnoho stoupenců takového rozhodnutí,“ řekl ruský politolog Sergej Markov, mající úzké vazby s Kremlem.
 
„Moskva neustále tvrdí, že akce Varšavy porušují smlouvu ze dne 22. února 1994 mezi Polskem a Ruskem o hrobech a pamětních místech. Ruská média ale neupřesnila, že to platí pouze pro vojenské hřbitovy,“  zdůrazňuje autor článku.

Na Ukrajině jsou na polských pomnících nápisy „Smrt Polákům“
 
„Nemáme žádné morální právo zasahovat do míst posledního odpočinku vojáků z Velké vlastenecké války. Náš zákon, ale jedná  o sovětském totalitarismu a symbolech propagující komunismus,“  říká Jacek Kurzępa, poslanec PiS, který pracoval na návrhu zákona o zákazu propagace komunismu. „Katyň je prostor, který má vliv na duši polského lidu. Úder na tomto místě by vedl k silnému napětí mezi oběma národy,“  dodal.
 
Minulý týden ruská Duma podala výzvu k Evropskému parlamentu a jeho institucím v otázce zásahu proti komunistickým památníkům v Polsku.
 
(rp,prvnizpravy.cz, rp,foto:arch.)