Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Polský ministr senzačně: Budeme kupovat i plyn z Německa (tedy ruský)

Polský ministr senzačně: Budeme kupovat i plyn z Německa (tedy ruský)

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz přednesl senzační prohlášení k projektu ruského plynovodu Nord Stream-2 v Baltském moři, který kritizuje Varšava.

Jacek Czaputowicz, polský ministr zahraničí
12. října 2018 - 06:20

Na mezinárodní konferenci "Polsko ve světě krizí" polský ministr nevyloučil, že by Polsko kupovalo  ruský plyn ze společnosti Nord Stream-2.

"Budeme kupovat nejlevnější plyn, možná ze Spojených států, možná z Německa," odpověděl Czaputowicz na otázky novinářů, odkud bude Polsko odebírat plyn, když skončí smlouva s Gazpromem.

Je pravda, že polský ministr zahraničí rychle novináře ujistil, že doufá, že " se takový scénář nestane".

V článku EADaily je vysvětleno, že výraz "plyn z Německa" znamená dodávku zemního plynu z potrubí Nord Stream-2, který povede do Německa, a něhož Německo bude dodávat plyn svým sousedům. Faktem je, že dnes je hlavním zdrojem plynu pro Německo plynovod  Nord Stream, který se nachází nedaleko hranice s Polskem. Jinými slovy, nákup plynu z Německa, který oznámil polský ministr zahraničí, znamená, že Polsko koupí plyn z plynovodu Nord Stream-2, proti němuž lobbuje.

Polská média zveřejňují řeč ministra Czaputowicze s nadpisy "Neočekávané prohlášení". Je to skutečně neočekávané, vzhledem k nedávným projevům polské politické elity týkající se plynovodu na dně Baltského moře.


Například polský prezident Andrzej Duda na návštěvě ve Washingtonu v září 2018, uvedl, že "bezpochyby je největší hrozbou výstavba Nord Stream- 2I." A polský premiér Mateusz Morawiecki řekl v létě roku 2018, že "EU nepotřebuje Nord Stream-2, protože to není ekonomický projekt, ale politický projekt, který dává Rusku nástroj vlivu nejen na evropské hospodářství, ale i na politiku ".

Minulý týden však v energetických otázkách došlo k známkám rozpadu v polské politické garnituře. Polský velvyslanec v Rusku Włodzimierz Marciniak na své pracovní návštěvě v Kaliningradu uvedl, že Varšava se snaží zajistit, aby Rusko "prodávalo co nejlevněji plyn".

Je třeba připomenout, že Nord Stream-2  je napadán Spojenými státy, které mají zájem o evropský trh s plynem a nabízejí svůj zkapalněný zemní plyn (LNG).

Projekt Nord Stream-2 předpokládá výstavbu dvou plynovodů o celkové kapacitě 55 miliard metrů krychlových plynu ročně z  Ruska přes Baltské moře do Německa. Náklady na výstavbu se odhadují na 9,5 miliardy euro. Zahájení pokládky potrubí se očekává do konce roku 2019. Provozovatelem projektu výstavby plynovodu je společnost Nord Stream 2 AG, jejíž jediným akcionářem je společnost Gazprom.

Na německém úseku "Nord Stream - 2"  Práce již začaly. V hlubší části trasy musí plavidlo položit 38 kilometrů a to podle je naplánováno do konce roku 2018.

(rp,prvnizpravy.cz,eardaily,foto:arch.)