Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Polský politik: Kolik ještě ponížení od banderovské a esesácké Ukrajiny?

Polský politik: Kolik ještě ponížení od banderovské a esesácké Ukrajiny?

Ukrajinský televizní materiál o oslavách divize SS „Galicia“, která během druhé světové války zabíjela Poláky, rozčílil na nejvýšší možnou míru polského politika Pawła Kukize.

Ilustrační foto
8. listopadu 2017 - 10:15

Vyzval, aby se nezavíraly oči před jednáním Kyjeva jen proto, že je odpůrcem Moskvy.

Polský politik Paweł Kukiz tvrdě komentoval materiál ukrajinské televize k výročí založení divize SS „Galicia“, která během druhé světové války bojovala proti Polsku. „Oni chválí chválí „Galicii“ a vláda je zabezpečuje 500 zlotými," napsal polský politik maje na mysli polské státní sociální dávky, včetně důchodů Ukrajincům žijícím v Polsku, napsala Wirtualna Polska.

Materiál ukrajinské TV o oslavách na počest „Galicie“ zveřejnil na svém profilu na Facebooku Tomasz Rzymkowski, poslanec strany výše uvedeného politika. „Dávejte pozor na uniformu SS. Kolik dalších ponížení musíme protrpět od banderovské a esesácké Ukrajiny?“ napsal poslanec. Video také prokomentoval Paweł Kukiz. „Dlouho jsem říkal, že otázka shovívavosti k propagandě banditismu (jak říkají, protože teď bojují s Ruskem), skončí tím, že Ukrajinci budou považovat „Galicii“ za „národně osvobozeneckou armádu", a ... nemýlil se,“ uvedl.

 
Stejné téma Paweł Kukiz uvedl pod zápis jiného poslance z jeho strany - Stanislawa Tyszka, kterému vadí skutečnost, že Polsko je povinno vyplácet důchody Ukrajincům, bez ohledu na to, jak dlouho pracovali v Polsku. Tyszka vyžaduje, aby vláda přezkoumala smlouvu, která byla podepsána v roce 2012 tehdejším ministrem práce a sociálních věcí  Władysławem Kosiniaka-Kamyszem .
 
„Ukrajinci oslavují „Galicii“ (nyní pouze u sebe), ale mezitím jim polská vláda dává 500 zlotých a - pozor! - Ukrajincům budou platit důchod polští daňoví poplatníci – za dobu, kdy pracovali na Ukrajině,“ bije na poplach Kukiz. „Jinými slovy: Ukrajinec přijede do Polska šest měsíců před dosažením důchodového věku, pracuje po dobu šesti měsíců v supermarketu ... a pobírá od nás důchod za několik desítek let práce na Ukrajině,“ rozhořčil se.

 
Kukiz také zkritizoval slova polského ministra zahraničí Witolda Waszczykowského, který řekl, že jeho ministerstvo vynakládá veškeré úsilí, aby „lidé s protipolskými názory nemohli překročit hranice Polska“. „V uniformě SS sem nejedou, protože to je zákonem zakázáno. Zároveň mohou bezpečně vstoupit s červeno-černými prapory a portréty Bandery, naškrábaných na čele, protože téměř dva roky nechce „Právo a spravedlnost“  přijmout zákon o zákazu podpory banderismu, předložený mou stranou,“ připomíná vůdce třetí síly v parlamentu.
 
Zákon, připomenutý Kukizem, by měl být projednán na nadcházejícím zasedání Sejmu, dodala Wirtualna Polska.

(kou, prvnizpravy.cz, wiadomosci.pl, foto: arch.)