Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Poměr Němců k Americe se výrazně zhoršuje

Poměr Němců k Americe se výrazně zhoršuje

73 procent dotazovaných Němců popisuje vztah se Spojenými státy jako "špatný" nebo "velmi špatný", je to o 17 procentních bodů více než před rokem.

Ilustrační foto
29. listopadu 2018 - 07:20

Více Němců než před rokem popisuje vztah mezi oběma zeměmi jako špatný. Německo je také pro Američany nevýznamné.

Němci a Američané se zřejmě nemusí. Německo je mnohem skeptičtější vůči USA než naopak, podle průzkumu nadace Körber Foundation zveřejněné v Hamburku.

Například 73 procent dotazovaných Němců popisuje vztah se Spojenými státy jako "špatný" nebo "velmi špatný", 17 procentních bodů více než před rokem. Naproti tomu 70 procent Američanů hodnotí vztahy s Německem jako "spíše dobré" nebo "velmi dobré", což je mírný nárůst oproti roku 2017.

Podle pravidelného průzkumu nadace Körber Foundation, kterého se zúčastnilo 1005 náhodně vybraných respondentů, klesá důvěra Němců v amerického prezidenta.. V době George W. Bushe (2001 až 2008) od 51 do 14 procent, na začátku Obamova prezidentského období (2009 až 2016) bylo obrovských 93 procent, potom po odhalení NSA odposlechů v roce 2013 měl stále působivých 71 procent a nakonec vzrostl na 86 procent. Pro Trumpa však jen jedenáct procent Němců vyjádřilo důvěru v loňském roce.

Po Francii zůstávají USA v současném průzkumu druhou nejdůležitější partnerskou zemí pro Němce. Avšak ve srovnání s předchozím rokem klesla důvěra ze 43 na 35 procent. Pro Američany se Německo propadlo z třetího místa (dvanáct procent) na sedmé místo (devět procent) jako nejdůležitější partnerská země. Téměř polovina Němců (47 procent) věří, že by Německo mělo s USA méně spolupracovat. 72% požadovalo, aby Německo formovalo svou zahraniční politiku nezávisle na USA.

Největší výzvu pro německou zahraniční politiku vidí 30 procent respondentů v migrační politice, zatímco u 28 procent to jsou vztahy se Spojenými státy a prezidentem Donaldem Trumpem. Vztahy s Tureckem jsou i nadále zatěžovány. 61 procent je toho názoru, že Německo by mělo získat větší odstup od Turecka, pouze jedna třetina je pro přiblížení.

43 procent Němců podporuje vyšší výdaje na obranu, což je o 8 procentních bodů více než v loňském roce. Pro 40% respondentů by výdaje na obranu měly zůstat na současné úrovni. 63 procent Němců má pozitivní názor na NATO, ale 55 procent je přesvědčeno, že Německo by mělo zastavit svou účast v zahraničních konfliktech.Němci nejsou jednotní v odpovědi na otázku, zda rozšíření Evropské unie na východ v roce 2004 bylo správné. 46 procent je přesvědčeno, že to byl správný krok, 46 procent se domnívá, že se mýlí. ale požadoval jasný trest oproti Polsku nebo Maďarsku, pokud opovrhovují právním státem: 74 procent Němců by podpořilo sankce členských států EU, když se porušují základní hodnoty EU.

Němečtí občané jsou v současné době skeptici ohledně EU. 77 procent uvádí, že soudržnost v poslední době oslabuje. 63 procent se domnívá, že EU není na správné cestě k vyřešení problémů. To je o čtyři procentní body více než před rokem.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)