Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Pompeo: Sankce proti Venezuele působí bolest a utrpení a to chceme!

Pompeo: Sankce proti Venezuele působí bolest a utrpení a to chceme!

Spojené státy zesilují sankce proti Venezuele. Smyčka se utahuje, humanitární krize se zvyšuje každou hodinu. Vidíte rostoucí bolest a utrpení, kterým trpí venezuelští lidé, uvedl Mike Pompeo.

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
11. dubna 2019 - 03:20

Senátoři Menendez a Rubio předložili v Senátu bipartisanský návrh zákona, který zintenzivňuje  tlak USA a mezinárodních vlád na venezuelskou vládu.

Mark Weisbrot, spoluzakladatel Centra pro ekonomický a politický výzkum ve Washingtonu, D.C.,  říká, že k zesílení sankcí může dojít, protože členové Kongresu nevědí o utrpení, které sankce způsobují ve Venezuele.

Návrh zákona, S1025, předložený senátory se nazývá zákon o pomoci při mimořádných událostech ve Venezuele. Kromě uvalení sankcí, je v zákoně oficiální uznání opozičního vůdce Juana Guaidóa jako prezidenta Venezuely. Zákon by měl destabilizovat Madurovu vládu, jsou v něm uvedeny i finanční pobídky na sabotáže.

„Demokraté a republikáni jsou dnes ve jménu venezuelského lidu jednotní a uznávají dočasného prezidenta Juana Guaidóa za legitimního prezidenta Venezuely. Venezuela je na křižovatce, kdy diktátor lpí na moci uprostřed trosek neúspěšného státu, a toho, v němž demokratičtí aktéři hledají aktéra mírového přechodu v rekonstrukci své země a společnosti,“ uvedl senátor Robert Menendez.


„Senátoři Menendez a Rubio jsou dlouholetými studenoválečníky. Vzhledem k tomu, že politology bylo docela dobře prokázáno, že sankce obecně nedosahují svých cílů pro změnu režimu, co si myslíte, že Menendez a Rubio po tomto návrhu zákona SB1025, chtějí dosáhnout pro USA? A Venezuelu?“ ptá se redaktor Greg Wilpert.

„To je jen floridská politika. Kdyby to byla vojenská operace, o které mluvili, bylo by to nazvané Operace Florida 2020. Takže to je spousta toho, co dělají. Ale jsou to také oni, kteří se opravdu snaží škrtit ekonomiku a vyhladovět lidi, aby se podrobili, a aby jejich životy byly nešťastné a ve skutečnosti také zabili mnoho lidí. Nevíte, že nevládní organizace Codevida odhaduje, že existuje 300.000 lidí v ohrožení, protože nemohou dostat léky nebo lékařské ošetření. Farmaceutická asociace uvedla, že v roce 2018 došlo k 85% nedostatku nezbytných léků. Máte 80.000 lidí s HIV, kteří se od roku 2017 nedostali do procesu léčby. Máte 4 miliony lidí, kteří trpí cukrovkou, hypertenzí. Nelze získat léky, které potřebují, inzulín.

Takže mnoho z těchto lidí zemře v důsledku těchto sankcí, protože to sankce dělají horší a horší. A to je to, co se tento zákon snaží udělat, aby bylo vše mnohem horší tím, že odřízne a zpřísní finanční embargo tím, že drasticky sníží množství dolarů, které jsou k dispozici pro základní dovoz, nebo náhradní díly, nebo věci, které potřebujete pro výrobu elektřinu, pro infrastrukturu, rostoucí onemocnění,“ odpovídá Mark Weisbrot.

„OSN právě vydala zprávu, která dokumentuje vše, co se děje ve Venezuele. A sankce to všechno zhoršují. A ta trocha humanitární pomoci, to je jen malý zlomek, a je to naprosto zpolitizované, ale je to jen nepatrný zlomek miliard dolarů, od kterých je Venezuela odříznuta.  Kromě toho sankce hrozí bankám po celém světě, aby bylo pro Venezuelu obtížné nebo nemožné skutečně používat hotovost, za kterou musí dovážet základní předměty, jako jsou léky, zdravotnické vybavení a potraviny. Takže to je opravdu to, co dělají,“ dodal Mark Weisbrot.

(rp,prvnizpravy.cz,realnews,foto:arch.)