Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko diktuje EP, aby poslancům zakázal cesty na Krym a Donbas!

Porošenko diktuje EP, aby poslancům zakázal cesty na Krym a Donbas!

Petro Porošenko požádal předsedu Evropského parlamentu Antonio Tajaniho, aby zabránil poslancům návštěvy Krymu a Donbasu, uvádí se na internetových stránkách prezidenta Ukrajiny.

Europoslancům zakázat jezdit na Krym a Donbas!
18.květen 2017 - 11:04

Ukrajinský prezident na setkání s Tajanim odsoudil cesty do těchto regionů a Tajaniho žádal, aby našel „adekvátní odpovědi“, a rovněž, aby se zabránilo možnosti takových návštěv v budoucnu.

Kromě toho se ukrajinský prezident zdůraznil důležitost postoje Evropského parlamentu k zachování protiruských sankcí.

Ve středu, předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, a čele ministerstva vnitra předsednictví v Radě EU Malta Carmelo Abela, v přítomnosti Petro Porošenka podepsali bezvízový režim Ukrajině.

Turčynov: Byli jste na Krymu? Tak vás potrestáme!

To očividně zvýšilo chutě Porošenka hovořit do práv europoslanců. Ale představa, že by si europoslanci nechali drze diktovat kam smějí cestovat a kam ne, notabene od nečlena EU, je značně pochybná. Tedy pokud v EU nezavládla jakási nenápadná forma diktatury.

Z Krymu reagovali na Porošenka se značnou ironií.

„Je nám líto, že prezident Ukrajiny se rozhodl stát se „velitelem poslanců“ a zakázat jim cestovat na Krym. Zde ho čeká další zklamání. Evropští politici se zajímají o otevření krymské oblasti, a tento trend nikdo nemůže zabrzdit. Krymskou otázkou Kyjev zapomíná na demokracii a mezinárodní právo,“ reagoval zástupce krymské vlády Zaur Smirnov.

Poloostrov navštívila už řada delegací z Evropy. V březnu 2017 s třídenní návštěvy Krymu přijeli poslanci Evropského parlamentu a politici z celé řady zemí Evropské unie, Společenství nezávislých států a Latinské Ameriky. Kyjev zase uvalil sankce vůči několika poslancům, kteří poloostrov navštívili.

Krym se připojil k Rusku po posledním března 2014 referendum, v němž se 96,77% voličů republiky Krymu a 95,6% populace Sevastopolu vyslovilo pro vstup do Ruské federace. Ukrajina stále považuje Krym za svj jako „přechodně okupované“ území. Západ se v této otázce postavil za majdanský Kyjev.

(kou, prvnizpravy.cz, president.gov.ua, ria.ru, foto: arch.)