Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko: Hrozí nám „plnohodnotná válka" s Ruskem!

Porošenko: Hrozí nám „plnohodnotná válka" s Ruskem!

Ukrajině hrozí „velká válka" s Ruskem, prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko během rozhovoru s ukrajinskými televizními kanály.

Petro Porošenko se rád ukazuje v uniformě
28. listopadu 2018 - 11:04

Podle hlavy státu jeho slova údajně potvrzují rozvědné údaje, podle nichž se ruská vojenská technika, včetně tanků, soustřeďuje blízko ukrajinských hranic.

Podle Porošenka, kterého citovala jeho tisková služba, po incidentu v Kerčském průlivu musel Kyjev „zabezpečit ukrajinské ozbrojené sily k odporu v případě rozsáhlé pozemní invaze".

„A proto chci, aby to nikdo nepovažoval za hračku. Země je pod hrozbou rozsáhlé války s Ruskou federací," dodal prezident a uvedl, že na základě toho bylo rozhodnuto o uložení stanného práva.


Ovšem ukrajinští politici a novináři mají o tomto tvrzení Porošenka silné pochybnosti. Poslanci sice schválili stanné právo, ale pouze v několika regionech a především se postavili proti omezení občanských práv a svobod na celém území a zejména proti posunutí hranice prezidentských voleb, jak to Porošenko navrhoval.

Podle volebních preferencí je Porošenko spadl na hranu nezvolitelnosti a je zřejmé, že akce ukrajinského vůdce směřují k odvrácení pozornosti veřejnosti od volební kampaně. Stanným právem tak vytváří dojem „velitele“ ohrožené země a mobilizuje část radikálních voličů. Nicméně se zdá, že většině začíná docházet, že se stává jeho rukojmím, a že je realitou skutečnost, že oligarchický prezident Ukrajiny zavedením stanného práva spíše vyhlásil válku svému vlastnímu lidu.

(kou, prvnizpravy.cz, president.gov.ua, foto: arch.)