Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko: Kvůli blokádě ztratila Ukrajina svůj vliv na Donbasu

Porošenko: Kvůli blokádě ztratila Ukrajina svůj vliv na Donbasu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko uvedl, že v důsledku blokády Donbasu radikály ztratila Ukrajina svůj vliv na toto území, uvedla televize „112 Ukrajina".

Petro Porošenko odsoudil blokádu a hájil blokádu
21.březen 2017 - 04:05

Schizofrenní politika Kyjeva se však nemohla projevit výrazněji. Prezident totiž následně obhajoval blokádu Donbasu zavedenou jeho vládou.

„V důsledku blokády Ukrajina ztratila poslední sféry vlivu v této oblasti," řekl Poroshenko.
„Zároveň byl zasažen domácí energetický průmysl, hutnictví, a rozpočet," poukázal prezident.

„Blokáda organizátorů podvedla společnost, protože to nebylo blokáda ORDO / ORLO (určité oblasti Doněcka a Luhanska) - jaká blokáda, když je tam díra v hranicích, včetně Ruské federace jsou to stovky kilometrů? Ve své podstatě se to ukázalo jako zláštní operace, jejichž cílem je, aby se natlačit okupované oblasti ukrajinského Donbasu k Ruské federaci," zdůraznil (kromě dozajista zajímavého ozřejmění onoho „vlivu“, překvapivě chyběla oblíbená poznámka, že za radikály stojí ruka Moskvy, Kremlu a osobně Putina – pozn. red.).

MMF stále nechce vyplatit další část půjčky Ukrajině

A aby to bylo všem jasné, prezident následně obhajoval „nucené“ rozhodnutí ukrajinské Národní rady pro bezpečnost a obranu (NSDC) přerušit veškerá dopravní spojení do Kyjevem nekontrolovaného území.„Byl pozastaven "chaos, do kterého se „blokáda" pokusila ponořit celou zemi," vysvětlil rozdíl mezi „soukromou“ a „státní“ blokádou.

Pravda, podmínky obou blokád jsou rozdílné – zatímco ozbrojené tlupy požadovaly „zastavení jakéhokoliv obchodu s okupanty“, vláda blokádu odůvodnila politicky - požadavkem příměří, odvodem těžkých zbraní a návratem „znárodněných podniků“.

I Porošenko si je vědom, že blokáda Donbasu již má politické důsledky – například Mezinárodní měnový fond odložil rozhodnutí o poskytnutí další tranše Ukrajina právě na základě rizik spojených s blokádou. Prezident však z toho obviňuje ony radikály, kteří se prý z toho „budou zodpovídat“. A vlastně naznačuje, že vládní „blokáda“, ač je v zásadním rozporu s minskými dohodami, vlastně vše urovnává. Takže si lidé mají myslet, že v případě „státní“ blokády by nebyl „zasažen domácí energetický průmysl, hutnictví, a rozpočet“?

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)