Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko nařídil mimořádné vojenské odvody

Porošenko nařídil mimořádné vojenské odvody

Na jaře se nepodařilo v obvyklém termínu odvést potřebný počet branců, tak ukrajinský president Petro Porošenko nařídil mimořádný  odvod, který začal v úterý.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
9.srpen 2017 - 06:20

Do konce srpna bude povoláno více než tisíc mladých lidí do vojenské služby ze všech regionů země. Příští odvod bude ve standardním termínu v říjnu. Údajně vojáci nejsou posíláni do ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny. Píše se na webu Karpát Hír.

V roce 2014 kvůli anexi Krymu Ruskem a výbuchu ozbrojeného konfliktu na východní Ukrajině byl Kyjev nucen obnovit povinnou vojenskou službu, která byla zrušena v roce 2013. Dvakrát ročně, na podzim a na jaře dochází k odvodu branců.  Muži ve věku od 20 do 27 let jsou povoláni na rok a půl do ozbrojených sil,  osoby s vysokoškolským vzděláním na  12 měsíců, po ukončení vojenské služby se  stávají zálohami. Současně se Kyjev snaží zvýšit podíl profesionálních  příslušníků ozbrojených sil, doufá, že stále více a více lidí bude vojenskou službu volit jako své povolání a kyjevská vláda vede kampaně na zvýšení počtu profesionálů v armádě.


Mimo jiné propaguje vojenskou službu veřejnoprávní  televize inzeráty, kde je nabízeno minimálně  7 tisíc hřiven nástupní měsíční mzdy a další výhody, což může být atraktivní pro mladé lidi, kteří nejsou kvalifikovanými  pracovníky. Vojáci v současné době dostávají 3 200 hřiven za měsíc. Na Ukrajině je minimální mzda stejná.

V letošním roce se předpokládá, že do ozbrojených sil nastoupí přibližně 30 000 mladých lidí. Od začátku května do konce června bylo odvedeno více než 14 000 branců a přibližně stejný počet je plánován při odvodech v říjnu a listopadu.

Ukrajina bude měnit „sovětskou“ strukturu armády na americkou

V roce 2014 byli poprvé na Ukrajině mobilizováni záložní aktivisté, kteří sloužili v roce 2005, bylo povoláno více než 105 000 ukrajinských občanů. Podle údajů generálního štábu armády bylo od roku 2014 mobilizováno celkem 210 000 ukrajinských záložáků.

Nejvyšší rada vydala v březnu 2014 zákon o obnovení ozbrojených sil. Ozbrojené síly mezi lety 1991 a 2000 byly postavené na pravidelných odvodech.

(rp,prvnizpravy.cz,karpathir,foto:arch.)