Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko vyzývá k bojkotu fotbalového šampionátu v Rusku

Porošenko vyzývá k bojkotu fotbalového šampionátu v Rusku

Ukrajinský prezident Petro Porošenko znovu vyzval k bojkotu fotbalového mistrovství světa v Rusku jako "signál" proti Putinovi.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
14. února 2018 - 03:20

„Fotbaloví fanoušci musí sami rozhodnout, zda chtějí jet do Ruska a postavit se  tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině a v Sýrii,“ řekl Porošenko v rozhovoru pro německý Bild. Vyjádřil přání, aby svět vyslal společný signál a nebyl přitom politický .

"Podívejte se na to, co se stalo na minulých olympijských hrách: Rusko nedodržuje žádná pravidla, a proto nebyli jeho sportovci připuštěni na olympiádu! Ruské vedení se domnívá, že se může chovat  mimo rámec jakýchkoliv pravidel. A to ve všech oblastech,“ upozornil Porošenko.

Porošenko v rozhovoru dále ostře kritizoval Putina.

"Jak ví celý svět, ruský prezident nedodržuje dohody. Kdykoliv chce Putin, tak se situace na Donbasu opět vystupňuje. Od uzavření minských dohod bylo ve válce zabito 824 lidí.,“ uvedl Porošeko a pokračuje, “Putin má na Ukrajině tolik vojáků, že může znovu vystupňovat válku podle své nálady. Jednou jsem řekl kancléřce Angele Merkelové: Dokážete si představit, že na východní Ukrajině je více ruských tanků, než má k dispozici německý Bundeswehr? V tomto malém prostoru je umístěno celkem 600 tanků."

Bašta: Rusko vyhrálo v Sýrii, na Ukrajině to bude USA nebo HIV?

V Moskvě považují ukrajinský zákon o reintegraci Donbasu důkazem o přípravách na novou válku, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Petro Porošenko dostává ničím neomezené, blízké diktátorským, pravomoce, aby potlačil nesouhlas a nespokojenost. Moskva opakovaně prohlašuje, že není stranou vnitřního konfliktu a nezapojuje se do událostí v Donbasu. Skutečností je, že občanskou válku na jihovýchodě rozpoutal pomajdanovský Kyjev, když poslal armádu a dobrovolnické prapory placené oligarchy proti obyvatelům Luhanska a Doněcka, kteří nesouhasili s kyjevským protiústavním svržením legitimně zvoleného prezidenta v únoru 2014.

(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)