Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Poslankyně Bundestagu vysvětlila, proč Německo nepošle vojáky do Sýrie

Poslankyně Bundestagu vysvětlila, proč Německo nepošle vojáky do Sýrie

Německo by mělo nést odpovědnost za to, co se děje na Blízkém východě, ale jeho činnost musí být v souladu s mezinárodním právem - proto Spolkový sněm neschválil vyslání německých pozemních sil do Sýrie.

Ilustrační foto
12. července 2019 - 10:10

Uvedla to německá poslankyně Daniela de Ridderová pro Deutschlandfunk. Politička poznamenala, že je nutné usilovat o diplomatické a ne vojenské řešení konfliktů.

Návrh vyslat pozemní síly německé armády do Sýrie byl nesmírně kontroverzní, řekla polankyně německé strany SPD Daniela de Ridderová ve svém rozhovoru s Deutschlandfunk. Jak de Ridderová poznamenala, mnoho německých poslanců se domnívá, že i současná přítomnost Bundeswehru v Sýrii je porušením mezinárodního práva. Možnost vyslání pozemních sil je ještě problematičtější - a proto to Bundestag odmítl (To je pozoruhodný argument. Jinými slovy ostatní vojenské síly spojenců Německa "nepozvané"  vládou v Damašku, a mluvíme zejména o Američanech, Britech a Francouzích, tedy v Sýrii působí v rozporu s mezinárodním právem - pozn. red.).


De Ridderová zdůraznila, že Německo by mělo nést odpovědnost za to, co se děje v sousedních regionech, ale Berlín musí jednat striktně v rámci mezinárodního práva. Podle poslankyně by se země měly snažit řešit regionální konflikty prostřednictvím diplomacie a hledání politických řešení, a nejen vojenskými zásahy. Zejména vyjádřila naději na mírové vyřešení konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem a poznamenal, že svět se musí bránit případné jaderné konfrontaci a nové studené válce.

Německá poslankyně navíc odsoudila nedávné kroky íránské strany související s obohacováním uranu a nevyloučila, že se evropské země budou muset připojit k protijránským sankcím. De Ridderová však poznamenala, že stále nevylučuje možnost hospodářské spolupráce mezi Evropou a Íránem, ale aby se tak stalo, Teherán bude muset změnit svůj současný kurz.

(kou, prvnizpravy.cz, deutschlandfunk.de, foto: repro deutschlandfunk)