Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Prawy.pl: Ukrajinští vrazi z UPA dostanou státní podporu

Prawy.pl: Ukrajinští vrazi z UPA dostanou státní podporu

Současná ukrajinská vláda spolu s prezidentem Petrem Porošenkem a Nejvyšší radou podporuje vražedné dědictví Stepana Bandery a Romana Josypovyče Šuchevyče, píše polský portál Prawy.pl.

Bandera v "čele průvodu"
4. října 2017 - 22:46

Není proto divu, že u příležitosti 75. výročí založení UPA, kdy Ukrajinci slaví Den obránců Ukrajiny (14.říjen) , obdrží veteráni UPA státní podporu. Chudá a zadlužená Ukrajina, která tolik peněz vytáhla z kapes Poláků, našla peníze na to, aby dotovala brutální vrahy bezbranného polského obyvatelstva na Volyni a východní Haliči, nevíme, proč je politici a média označují jako veterány.

Zvláštní jednorázový příspěvek bude přiznán i vdovám po bojovnících UPA. Peníze také obdrží váleční invalidé z bojů na Donbasu. Výplaty by měl realizovat  sociální úřad ve Lvově.

Podporu ve výši 1.500 hřiven dostane 213 veteránů, 2.500 hřiven dostanou čtyři invalidé veteráni a 78 vdov dostane po tisíci hřivnách. Celkově členové UPA a jejich nejbližší příbuzní dostanou 407,5 tisíc hřiven.

Další finanční prostředky budou darovány ukrajinským válečným invalidům z bojů na Donbase.

Natalia Demkowyczová ze lvovské radnice k tomu uvedla, že „je důležité připomínat ty, kteří obětovali své životy v boji za naši svobodu. Musíme také vzpomenout na ty, kdo dnes obhajují naši nezávislost, na veterány protiteroristických operací."


Při této příležitosti je třeba poznamenat, že se blíží 75 výročí Krvavé neděle, apogea z Volyně a není slyšet, že by polská vláda měla v úmyslu podpořit nějakým grantem Poláky, přeživší masakr a potýkající se s finančními nedostatky.

Stepan Andrijovič Bandera byl ukrajinský politik, jeden z vůdců ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině v letech 1941-1959 a předseda Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a později i Ukrajinské povstalecké armády, která po skončení II. světové války bojovala za vytvoření Ukrajinského státu. Bandera je stále považován za kontroverzní osobnost, některými považovaná za národního hrdinu a jinými za zločince.

Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyňi a Haliči bylo povražděno (1943-1945), jednotkami UPA až 100,000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo. Některé variace mučení a úmrtí byly velmi sadistické, podobné těm německého gestapa. Polští historici napočítali 135 různých sadistických metod zabíjení. Většina z obětí byly ženy a děti. UPA brutálně vyháněla Poláky, Rusy, Čechy a Židy z Ukrajiny, přičemž údajně zahynulo až sto padesát tisíc lidí. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let..
 
(rp,prvnizpravy.cz,prawy,foto:arch.)