Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Přechází ukrajinská armáda do útoku na pozadí událostí v LLR?

Přechází ukrajinská armáda do útoku na pozadí událostí v LLR?

Ukrajinští dobrovolníci tvrdí, že vojáci, využili zprávy o nestabilní situaci v LLR, a zaútočili v Svetlodarském oblouku a zmocnili se několika obcí ovládaných Luhanskem.

Ilustrační foto
23. listopadu 2017 - 04:20

Ofenzívu plánovali a vedly vojenské jednotky 54. brigády a 24. praporu „Aidar“. Náhlá ofenzíva vedla k obsazení několika vesnic, tvrdil dobrovolník Jurij Mysjagin ve svém Facebooku.

Uvedl, že vesničané se setkali s ukrajinskými vojáky jako s osvoboditeli. Kromě toho ukrajinská armáda obsadila několik strategických výšin, přičemž zabrala „nové pozice o velikosti několika čtverečních kilometrů".

Ruská média sledují celou údálost se zřetelným znepokojením.

Deník „Vzgljad“ připoměl, že podle zdrojů se v LLR zřejmě odehrává pokus o státní převrat, repektive dochází k boji o moc. Podle  některých zpráv byla ve středu v Luhansku napadena budova generálního prokurátora  republiky luhanskou policií, která se odmítla podřídit Igoru Plotnickému.


Všechno začalo v pondělí poté, co vůdce LLR Igor Plotnický odvolal šéfa ministerstva vnitra republiky Igora Korneta. Následně se v centru města Luhanska objevila vojenská technika a ozbrojení lidé, které se řídí vedením ministerstva vnitra, které nesouhlasí s odstraněním Korneta.

Kornet sám vydal prohlášení, ve kterém uvedl o zatčení „ukrajinských sabotářů", ale Plotnický dementoval slova odvolaného šéfa ministerstva vnitra a později jmenoval ministrem Vladimira Čerkova.

Podle dosavadních informací se další vojenské složky samozvané republiky do konfliktu nezapojily


Ruský tisk upozorňuje, že v důsledku současných událostí může být Plotnický zbaven moci, ale je jedním ze signatářů Minských dohod. Zrušení této politiky povede k revizi dokumentu, k nekontrolované eskalaci násilí v regionu a to nepotřebuje ani Luhansk, ani Moskva. A je tedy otázkou, jak a zda na situaci bude reagovat ukrajinský prezident Petro Porošenko.

(kou, prvnizpravy.cz, vz.ru, foto: arch.)