Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Prezident Libanonu obvinil USA, že pomohly ke vzniku Al-Kajdy!

Prezident Libanonu obvinil USA, že pomohly ke vzniku Al-Kajdy!

Spojené státy a jejich spojenci v Afghánistánu po sovětské invazi přivedly ke vzniku „Al-Káidy“, a útoky z 11. září udeřily na svého tvůrce, prohlásil Michel Aoun, prezident Libanonu.

Michel Aoun, libanonský prezident
1. prosince 2017 - 11:04

„Když v roce 1979 Sovětský svaz vstoupil do Afghánistánu, Spojené státy a řada arabských a islámských zemí podporovala protiovětské hnutí na základě islámu, a věřily, že to pomůže v boji proti komunismu a ateismu. Američané nechápali, že islám, a to navzdory skutečnosti, že je proti komunismu, není západní ideologie, ale má svou vlastní identitu," uvedl na fóru „Středomořský dialog", který se koná v Římě.

„Časem se afghánští džihádisté proměnila na teroristickou organizaci s pokřiveným konceptem džihádu a která přitahovala mladé muslimy z celého světa, a takto vznikla „Al-Káida“. Tato „Al-Káida“ spáchala útoky z 11. září, to znamená, že se stroj teroru otočil proti svému tvůrci," citovala Aouna RIA Novosti.


Spojené státy se následně rozhodli ji zničit, což vedlo k určitému druhu zemětřesení, zdůraznil Aoun.

„Nová válka v Afghánistánu, která přešla na Irák, zanechává za sebou smrt, ničení a nenávist. Stálý vojenský tlak na „Al-Káidu“ vedl k jejímu rozpadu a vzniku nových náboženských hnutí a růstu nových teroristických organizací,“ poukázal Aoun.

Podle něj teroristická hrozba nyní pochází především ze „spících buněk“ a jednotlivých individuálních militantů.

„Musíme najít rozhodné a efektivní řešení, a pokud je to nutné, dokonce i vojenské," dodal prezident Libanonu.


Jeho slova lze doplnit poznámkou, že Spojené státy, zdá se, nijak zvlášť trpká zkušenost netrápí. Dokládají to v Sýrii, kde nejen podporují „umírněné“ islámistické řezače hlav, ale mnohé indicie  naznačují, že jsouc dokonce ochotny účelově spolupracovat s teroristy jak IS, tak „an-Nusra“, která je syrskou odnoží "Al-Kaidy".

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)