Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Přiveze Putin pro Erdogana vzkaz od amerického prezidenta?

Přiveze Putin pro Erdogana vzkaz od amerického prezidenta?

Prezident Recep Tayyip Erdoğan přijede na jednání s Vladimirem Putinem do Moskvy 13.listopadu. Návštěva se uskuteční po Putinově návštěvě Vietnamu a summitu APEC a případném setkání s Donaldem Trumpem.

Z posledního setkání v Ankaře
7. listopadu 2017 - 07:20

Očekává se, že oba prezidenti budou jednat o situaci v Sýrii, o syrském dialogu Národního kongresu,  který byl odložen poté, co Ankara vznesla námitky proti účasti podle Turecka teroristických kurdských stran, Strany kurdských pracujících (PKK),  Demokratické unie (PYD) a Lidové obranné jednotky (YPG).

S největší pravděpodobností budou Erdogan a Putin také diskutovat o situaci v Iráku a o boji proti terorismu.
Není vyloučené, že oba státníci budou jednat i o naplnění smlouvy o dodávce ruských raketových  komplexů S-400.

Naposledy spolu oba prezidenti jednali 28.září v Ankaře.


Od neúspěšného pokusu o převrat v roce 2016 zadržela Erdoganova  vláda několik Američanů. Erdogan obviňuje Západ za to, že pomohl údajným povstalcům  a jejich sympatizantům. Navíc mezi Ankarou a Washingtonem došlo k diplomatickému sporu, který minulý měsíc vedl Erdogana k tomu, že obvinil USA z nespravedlivého zacházení s Tureckem. Také došlo k pozastavení vízových služeb občanům druhé strany. Naopak Erdogan a Putin pracují na tom, aby napravili vztah, který byl přerušen poté, co Turecko sestřelilo ruskou stíhačku koncem roku 2015.


Po rozhovorech v Rusku odletí turecký prezident do Kuvajtu, který  je klíčovým vyjednavačem v krizi v Perském zálivu. Turecko je naopak blízký partner Kataru, bojkotovaného několika zeměmi v Perském zálivu, vedených Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty (SAE).

(rp,prvnizpravy.cz,dailysabah,foto:kremlin.ru)