Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Pro návrat Janukovyče hlasovalo 92% diváků ukrajinské TV NewsOne!

Pro návrat Janukovyče hlasovalo 92% diváků ukrajinské TV NewsOne!

Drtivá většina ukrajinských diváků televize NewsOne hlasovala pro návrat k moci v roce 2014 svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Šokující výsledky hlasování na TV NewsOne
10. prosince 2017 - 11:05

Průzkum byl uskutečněn v sobotu večer v programu "Subjective results with Anna Herman".

Divákům byla předložena otázka: „Kdybyste měli teď na výběr - zvolte minulou kriminální vládu nebo současnou, pro koho byste hlasovali?"

V průběhu vysílání odpovědělo celkem 47.181 lidí. Z toho 92% preferovala vládu, která byla před „euromajdanem".

K udržení režimu současného vůdce Petro Porošenka se přihlásilo pouze 8% těch, kteří se zúčastnili elektronického hlasování.

Samozřejmě, že z šokujícího výsledku hlasování nelze vyčíst, zda se jednalo o specifický černý humor Ukrajinců, výraz protestu proti současné vládě nebo obojí, ale čísla jsou zarážející a vypovídají v každém případě o „rozervané“ a „bouřlivé“ atmosféře ve společnosti.


Činnost společnosti NewsOne vyvolává nespokojenost v řadách politických sil na Ukrajině. 3. prosince zablokovaly neznámé osoby v maskáčích budovu televizního kanálu v Kyjevě a vyhlásily nesouhlas s jeho politikou. Požadovali omluvu od vlastníka kanálu, poslance Nejvyšší rady Eugene Murajeva který veřejně označil „euromajdan“ za převrat.

Televizní kanál apeloval na Porošenka a ministra vnitra Arsena Avakova s žádostí o ochranu před „pseudoaktivisty". Porošenko, komentující situaci, označil za nepřijatelný tlak na jakékoli médium, ale zároveň vyjádřil nesouhlas s hodnocením Murajeva. Avakov zase vyzval k radikály zrušit blokádu kanálu v Kyjevě, a majitele media, aby „přestal provokovat lidi“.


Jedním z důsledků tohoto incidentu byl vyjádřen asistentem Avakova Zoranem Škirjakem, který navrhl zavedení trestní odpovědnosti „za urážky a pomluvy Revoluce důstojnosti“ - jak zni oficiální definice „euromajdanu“ současné vlády.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone.ua, foto: youtube newsone)