Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Pro šéfa Trumpovy volební kampaně byla Ukrajina zkušebním polygonem

Pro šéfa Trumpovy volební kampaně byla Ukrajina zkušebním polygonem

Návštěvy Paula Manaforta na Ukrajině nejsou žádným překvapením, ale jeho úloha při přípravě války je naopak horkým tématem, píše se v Neue Zürcher Zeitung.

Paul Manafort
28. února 2018 - 07:20

Paul Manafort, bývalý krátkodobý šéf Trumpovy volební kampaně, bude pro Ukrajinu vždy fatálním. Získal z ministerstva financí peníze na lobbování pro ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče peníze daňových poplatníků.

Manafort je nyní v USA obviněn z daňových podvodů, spiknutí za účelem praní špinavých peněz, z křivého svědectví a ze zatajení informací o svých zahraničních bankovních účtech. Obvinění se však netýkají možné spolupráce s Ruskem. Jeho zatčení a obvinění není především pro politiky  z tábora bývalých oponentů Janukovyče překvapením.

Není to jen o penězích, Manafort pro Janukovyče vybudoval mocenskou základnu a stoupenci jeho Strany regionů se stali magnáti z východní části Ukrajiny. Především je pro Ukrajince důležité i to, jaký politický vývoj se tak prosadil po volebních úspěších Strany regionů a Janukovyče. Janukovyč v roce 2005 se setkal s Manafortem, který na příkladech rozsáhlých průzkumů voleb z amerických médií přesvědčil Janukovyče a začal mít na něj vliv. Manafort byl považován za prodloužené rameno Moskvy a loutku východoukrajinských "oligarchů".


Manafort měl také své spojení s Ruskem. Ale pokračoval ve svém úsilí přinést Janukovyče a jeho stranu k moci v Kyjevě. Ne Moskva, ale Brusel měl být orientačním bodem pro Janukovyče, který v roce 2010 byl podruhé zvolen prezidentem. Manafort byl tak blízký důvěrník, že po úspěšných volbách mohl vstupovat a vycházet libovolně z prezidentské kanceláře.

„Zkázonosná“ skupina zahraničních lobbistů, ke které se počítá bývalý rakouský kancléř Alfred Gusenbauer a bývalý předseda Evropské komise a italský premiér Romano Prodi, zpočátku na Ukrajině nezaznamenala žádný zvláštní ohlas. Není žádným tajemstvím, jak se Gusenbauer a Prodi vyjádřili k událostem na Ukrajině, zejména k napjatému vztahu s Ruskem. V létě a na podzim roku 2013, kdy EU a Rusko směřovaly ke sporu kvůli dohodě o přidružení k EU a dohodě o volném obchodu. Jak to tehdy nazval Prodi že je to závazek k míru na Ukrajině, se zdá být zvláštní; o válce se v té době vůbec neuvažovalo.

Na základě rolí Manaforta a jeho zájmů, které bránil, jsou prohlášení podezřelá. O úloze Američanů na překvapujícím rozhodnutí Janukovyče na podzim roku 2013 nepodepsat Dohodu o přidružení EU existují protichůdná prohlášení. Dřívější důvěrníci z prostředí Janukovyče jsou přesvědčeni, že Manafort se obzvláště silně zavázal k evropské cestě Ukrajiny; další zdroje v něm vidí prodlouženou ruku Moskvy.

Cohen: Čtyři roky mýtů o Ukrajině a Majdanu!

Stejně tak je sporné, do jaké míry byl zapojen do eskalace násilí v únoru 2014 na Majdanu, který ukončil Janukovyčovo vládnutí. Manafort se tím nenechal zaskočit. V roce 2015 se vrátil na Ukrajinu a pomohl nástupnické organizaci Strany regionů znovu získat politický základ. Ukrajina byla testovací zemí pro celou řadu volebních kampaní.

(rp,prvnizpravy.cz,neuezürcherzeitung,foto:msnbc)