Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Proč Amerika nemůže vyhrát v Sýrii

Proč Amerika nemůže vyhrát v Sýrii

Spojené státy musí uznat, že změna režimu v Sýrii vojenskou silou je ztracená strategie, která nebude fungovat, píše se v článku The National Interest.

Ilustrační foto
24.duben 2017 - 10:15

Syrská občanská válka brzy načne už šestý rok. Byla a zůstane ohromnou lidskou katastrofou. Jsme svědky chaosu a je zřejmé, že válka se za ty roky nezměnila a nevede ke konci i  navzdory nasazení stovek amerických vojáků a pomoci  v miliardách dolarů. Konflikt se neukončí  externím zásahem, ale pouze tehdy, když se dosáhne politické dohody mezi těmi, kteří zde budou muset žít tady potom se svými výsledky.

Proč se nepodařilo USA dosáhnout míru v Sýrii? Je důležité pochopit, že syrská občanská válka není jako americká verze "severu proti jihu". Vypadá  to spíše na to, že hlavy Hydry bojují mezi sebou navzájem.

Opoziční oblasti mimo kontrolu SDF nyní připomínají spoustu militantních skupin, které soutěží o autoritu v regionu. Islámské skupiny se mohou dočasně sjednotit proti společným nepřátelům, ale často se nakonec navzájem pobijí.

Asad nevidí rozdíl mezi akcemi teroristů a invazí USA a Turecka!

Spojené státy by se měly zavázat, že zvýší diplomatické  úsilí, které vynaloží na pomoc různým stranám, aby našli společné řešení před tím, než bude dodáno  více zbraní a proběhnou další školení. FBI, CIA a další  složky ministerstva pro vnitřní bezpečnost musí i nadále zajistit, aby hrozby ze Sýrie nebyly rozšířeny do Spojených států. Ze sil působících v zemi v Sýrii se zdá, že kurdské a arabské SDF jsou nejvíce schopné porazit ISIS. Ale ty musí bojovat a vybojovat  si také vlastní budoucnost.

„Politika USA vůči Sýrii za posledních šest let byla nezpochybnitelným selháním,  jak tomu bylo ve velké míře na celém Středním východě,  protože se nebezpečně odklonila od koherentní strategie, natož všech důležitých národních zájmů Ameriky a spoléhala se téměř na vojenské nástroje  k dosažení některých nezjištěných a neznámých cílů,“ dodávají autoři článku profesionální fotograf Joey L. a Daniel L. Davis, bývalý poručík americké armády, kteří se v regionu pohybují od roku 2015.

(rp,prvnizpravy.cz,thenationalinterest,foto:arch.)