Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Proč jsme ztratili Krym? Protože se tam nemluvilo ukrajinsky

Proč jsme ztratili Krym? Protože se tam nemluvilo ukrajinsky

Ukrajinská ministryně školství a vědy Lilia Grinevičová řekla, že ukrajinizace vzdělání je zapotřebí, aby se zabránilo územním požadavkům jiných zemí.

Lilia Grinevičová, ukrajinská ministryně školství a vědy
19. října 2017 - 07:20
 
Zejména zdůraznila, že ztráta kontroly Kyjeva nad Krymem byla způsobena absencí výuky ukrajinského jazyka.

"Vytvořené " jazykové ghetto " je vždy politicky ohroženým územím pro územní nároky. Podívejte se na to, co bylo na Krymu. Na Krymu neexistoval žádný ukrajinský jazyk, " řekl Grinevičová.

Ministryně také uvedla, že v roce 2017 sedmdesát pět procent absolventů škol v okrese Berehovo v Zakarpatské oblasti, kde žijí Maďaři, nezná vůbec ukrajinský jazyk.

Zákon o ukrajinizaci vzdělávání,  ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal v září, před tím byl schválen  Nejvyšší radou. Zákon ve skutečnosti zakazuje  výuku v jakémkoli jazyce, s výjimkou ukrajinského jazyka. Od roku 2018 dochází k úplnému  zrušení výuky předmětů v jazycích národnostních menšin od páté třídy výše. Od roku 2020 bude vzdělávání v jazycích národnostních menšin zrušeno i  v nižších ročnících.


Na přijetí zákona negativně reagovalo Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko, Bulharsko a Rusko. Budapešť k tomu uvedla, že zablokují všechny iniciativy, které by byly přínosné pro Ukrajinu, ve všech mezinárodních organizacích, zejména v EU.

(rp,prvnizpravy.cz, lenta, foto:arch.)