Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Proč nekončí válka na Donbasu? Pro Porošenka a spol. je to zlatý důl!

Proč nekončí válka na Donbasu? Pro Porošenka a spol. je to zlatý důl!

Dravá oligarchie dominuje obranné ekonomice Ukrajiny. Kdekoli se podíváte, korupce vzkvétá. Jak funguje stínový obchod?

Porošenko a jeho obrněnci
5. listopadu 2017 - 06:20

Obranný průmysl se stal "novým zlatým vejcem". Tato sféra je organizována na principu monopolu. U všech typů produktů je registrován pouze jeden dodavatel, který nemá konkurenci a je schopen upravit ceny. Rozhodnutí o dovozu provádí pouze státní podnik "Ukroboronprom". Podle odborníků, zprostředkovatelé spojené s "Ukroboronprom", nakupují zbraně v zahraničí a pak je prodávají armádě za dvojnásobnou cenu. To vše nemůže být kontrolováno, protože většina nákupů je tajná.

Před dvěma a půl týdny ukrajinská protikorupční policie zatkla generálporučíka Ihora Pavlovského za údajnou korupci. Ten člověk není nějaký aparátčík: Po prozápadní revoluci  na Euromajdanu nynější náměstek obrany postupoval, Pavlovský už patřil do vedení ukrajinské armády v době, kdy Rusko v roce 2014 vtrhlo do země. Armáda po desetiletích oligarchické vlády v té době měla „šrot“  s nádržemi bez nafty a nákladními vozidly bez pneumatik. Mnoho lidí nevěřilo, že by bylo možné zastavit ruský tlak. To se podařilo, dnes je armáda schopna  držet několik stovek kilometrů dlouhou linii na východní Ukrajině.

Pavlovský si v tomto boji vysloužil jmenování  velitele. Ale teď je ve vězení. Obvinění za předražené nákupy  paliva ve prospěch dodavatelské společnosti, podle opozičních poslanců, ale vedou rozeznatelné cesty k prezidentu Porošenkovi,  multimilionáři s mnoha propojenými zájmy.

Generál Pavlovský odmítá všechna obvinění. Ale bez ohledu na jeho vinu či nevinu, jeho případ vrhá kruté světlo na druhou,  odvrácenou  stranu ukrajinského obranného úspěchu: Armáda  dnes nebrání  jenom zemi proti nepříteli zvenčí, ale stala se také zdrojem bohatství  pro vnitřního  nepřítele, kdy revoluce v roce 2014 měla naopak ukončit  predátorskou  oligarchii, ale prostředí  v Ukrajině i přes veškerý pokrok je stále silně korupční.


Obranný průmysl, jak  říkají zasvěcenci, je "nový Klondike". Válka na Donbasu,  která si vyžádala více než deset tisíc mrtvých, otevírá nové zdroje příjmů, o které se dělí korupčníci.  Dort, o který se dělí je velký a neustále roste. Rozpočet na obranu od začátku bojů na Donbasu  před třemi a půl roku  neustále roste. V roce 2016 to bylo méně než čtyři procenta hrubého domácího produktu, stejně jako v Německu a na rok 2018. Porošenko slíbil pět procent - což by dosáhlo úrovně Ruska.
 
(rp,prvnizpravy.cz, faz, foto:arch.)