Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Protileteckou obranu Turecka nyní ovládne Putin

Protileteckou obranu Turecka nyní ovládne Putin

Turecko se s Ruskem dohodlo na nákupu systému protiraketové obrany. Byla podepsána odpovídající dohoda o koupi ruského systému S-400, řekl prezident Erdogan.

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
14. září 2017 - 06:20

Skutečnost, že Turecko kupuje ruský protiraketový systém S-400, má dalekosáhlé důsledky pro Západ a NATO. Erdogan zajistil to, že vojensko-průmyslový komplex Moskvy se nachází na Středním východě.

Zákazník je král - ale ne vždy. Protileteckou obranu Turecka nyní ovládne Putin, protože s hardwarem nevyhnutelně potřebujete i software.

Systémy protivzdušné obrany S-400, jsou vysoce efektivní a dokonale se hodí k bránění vzdušného prostoru před západními produkty, ať už jsou to izraelské, evropské nebo americké. K obsluze potřebujete také instruktáž, technický provoz a údržbu a tak budou muset přijet ruští instruktoři.

Kromě toho protivzdušná  obrana Turecka musí být prostřednictvím NATO stále připojena  k západním systémům - což by mohlo otevřít Rusům i přístup k vojenským tajemstvím NATO, proto také aliance musí omezit  své vztahy s tureckým letectvem na absolutní minimum.

Contra Magazin: O protiraketový systém S-400 je zájem

Pokud  Turecko bude i nadále členem systému alianční obrany, tak jako vždy, Putin vyhrál a  Západ ztratil.

Odcizení Turecka Západu má znepokojující podobu. Že právě tradicionalista jako Erdogan přivede  Turecko k závislosti na Rusku nikdo nečekal. Carská vláda vždy na úkor Turecka expandovala na jih a tak tato nastalá situace nepostrádá ironii.

Od odstranění kemalistické důstojnické elity k rusifikaci turecké letecké obrany vede cesta Turecka k nepředvídatelným cílům. Tyto rakety S-400, i když nebudou nikdy vypuštěny, nejsou politicky neutrální.

Erdogan dělá, co může, aby byl na cestě k Západu a zejména k NATO. Zároveň umožňuje, aby ruský vojensko-průmyslový komplex se usídlil politicky a technicky na Blízkém východě.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)