Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Protiruské sankce jsme si nejvíce odskákali my! poukazuje Německo

Protiruské sankce jsme si nejvíce odskákali my! poukazuje Německo

Největší ztrátu v EU má německý vývoz související s protiruskými sankcemi, uvedly noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvoláním na studii Institutu světové ekonomiky v Kielu (IfW).

Ilustrační foto
14. prosince 2017 - 13:06

„Německo nese téměř 40% obchodních ztrát mezi západními zeměmi, zatímco jiní hlavní geopolitičtí hráči jsou postiženi v mnohem menším rozsahu," upozornila studie.

Podle institutu vývozy Spojeného království do Ruska klesly o 7,9%, Francie - o 4,1%, v USA tvoří pouze 0,6% vývozních ztrát.


Měsíční vývoz Německa do Ruska byl snížen v důsledku sankcí v průměru o 628 milionů eur. Rovněž je třeba poznamenat, že již v roce 2015 dosáhla ztráta západních zemí kvůli obchodním omezením 44 miliard dolarů, přičemž 90% ztrát připadlo na Evropskou unii.

Přitom se dá očekávat, že EU v nejblížší době opět rituálně prodlouží o půl roku sankce proti Rusku. To zase bude pokračovat v potravinovém embargu vůči zemím, které uplatňují sankce.


Je přitom pozoruhodné, že prakticky všichni včetně politiků i médií přiznávají, že protiruské sankce nemají žádný vliv na ruskou politiku.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)