Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Průzkum skončil pro francouzského prezidenta Macrona šokem

Průzkum skončil pro francouzského prezidenta Macrona šokem

Průzkum společnosti IFOP pro noviny „Journal du Dimanche“ ukázal rozčarování voličů z autoritativního stylu vedení Emmanuela Macrona, voliči mu také vyčítají jeho přehnanou sebepropagaci.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
23. července 2017 - 10:30

Po květnovém nástupu Macrona do prezidentského úřadu, se zdálo, že ho Francouzi milují. O měsíc později získal  v parlamentu absolutní většinu, ale teď jsou Francouzi rozčarovaní.

Macronova popularita poklesla, 54 procent respondentů podle průzkumu IFOP pro noviny „Journal du Dimanche“ je spokojeno s Macronem, ale je to o deset procentních bodů méně než před měsícem! Podíl nespokojených se zvýšil z 35 procent na 43 procent.

Žádný francouzský prezident během prvních třech měsíců neztratil tolik na popularitě jako Macron, s výjimkou Jacquesa Chiraca v roce 1995.

Jak Merkelová snadno "hollandizovala" Macrona!


Co mohlo způsobit pokles popularity?
  • Autoritářský styl Macrona se projevil ve sporu o škrty v rozpočtu ministerstva obrany, snížení o 850 milionů euro, kdy propustil  náčelníka štábu Pierre de Villiersa, který s ním nesouhlasil. A tento autoritářský způsob se mnoha respondentům nelíbil.
  • Zvýšení příspěvků na sociální zabezpečení, tím utrpěli především důchodci a úředníci. Mezi úředníky Macronova popularita klesla o 18 procentních bodů.
  • Mnoho respondentů také nezapomnělo zdůraznit, že Macronovo presidentství bylo založeno především na dobrém PR.

Také Macronův premiér Edouard Philippe propadá v oblíbenosti. V průzkumu ústavu IFOP jeho obliba klesla z 64 procent na 56 procent.

Přes tento pokles je obliba Macrona relativně stále vysoké úrovni: François Mitterand po třech měsících v úřadu (září 1981) měl oblibu 48 procent, François Hollande (červenec 2012) měl 56 procent. Pouze Nicolas Sarkozy dosáhl v červenci 2007, rekordní výše 66 procent .

(rp,prvnizpravy.cz,bild, journaldimanche,foto:arch.)