Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Putin byl požádán, aby zasáhnul do další války na Středním Východě

Putin byl požádán, aby zasáhnul do další války na Středním Východě

Předseda Hútíovské Nejvyšší politické rady v Jemenu, Mahdi Al-Mashhad poslal telegram ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, aby pomohl ukončit občanskou válku v Jemenu.

Ilustrační foto
24. července 2018 - 08:20

V tiskové zprávě vydané agenturou SABA ve čtvrtek, Al- Mashhad požádala Rusko, aby využilo svého mezinárodního vlivu k zastavení agrese a zrušení blokády, to znamená letecké a námořní blokády Jemenu, kterou zavedla koalice sunnitských států. Také vyzval Putina, aby zajistil bezpečnost a stabilitu v zemi.

V pondělí 23. července, vyšlo najevo, že jemenští povstalci Hútíové zaslali dopis francouzským orgánům s žádostí o zásahu do války. Vyzvali francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby hrál "důležitou, viditelnou politickou roli při vytváření míru".

Hútíové bojují proti koalici sunnitských států, především z Perského zálivu, vedených Saúdskou Arábií,  i přes mnohé úspěchy jsou na pokraji porážky od 13. června, kdy začala operace  Mezinárodní islámské koalice, tehdy bylo obsazeno strategicky důležité přístavní město Hudajda na pobřeží Rudého moře, který do té doby mělo obsazeno  Hútíjské hnutí „Ansar Alláh“.


Od roku 2010 probíhaly v arabských zemích revoluce, tzv. arabské jaro. V Jemenu začaly nepokoje v roce 2012, v roce 2014 se do dění v Jemenu zapojila Saúdská Arábie a postupně další sunnitské státy z oblasti Perského zálivu.

V roce 2015 se ruské letecké síly zúčastnily vojenské kampaně v Sýrii na základě žádosti Bašára al-Asáda o pomoc Moskvě a podobnou žádost dostal nyní ruský prezident z Jemenu.

(rp,prvnizpravy.cz,lenta,foto:arch.)