Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Putin může být vítězem v bitvě mezi Trumpem a Evropou

Putin může být vítězem v bitvě mezi Trumpem a Evropou

Rostoucí nedůvěra mezi americkým prezidentem Trumpem a nejsilnějšími vůdci Evropy má pouze jednoho vítěze: Ruského prezidenta Putina, zvláště pokud EU a NATO vážně začínají soutěžit o odpovědnost za evropskou bezpečnost.

Vladimir Putin, ruský prezident
20. února 2019 - 07:20

Růst nedůvěry mezi Evropou a Spojenými státy hraje pouze do rukou Vladimíra Putina, píše Jonas Gummesson v článku na Svenska Dagbladet. Podle článku je pouze vítězem Rusko, zatímco jeho protivníci se navzájem oslabují.

Donald Trump trvale funguje pod heslem "Amerika first". Vyplývá to z několika mezinárodních dohod, včetně Pařížské smlouvy o klimatu a jaderné smlouvy s Íránem. Během svého prezidentského mandátu zahájil prezident obchodní válku na třech kontinentech. Jeho neustálá kritika NATO zasévá pochybnosti o budoucnosti aliance.

 
Jonas Gummesson dále  v článku konstatuje, že americký prezident také oznámil jednostranné stažení vojsk ze Sýrie bez konzultací se spojeneckými zeměmi. V Afghánistánu probíhají jednání s Tálibánem, opět USA samostatně, ačkoliv bylo dříve dohodnuto, že bez souhlasu NATO se nebude nic dělat. Nyní mnozí věří, že specifický kurz amerického prezidenta podkopal jeho postavení v obranné alianci a Trumpova důvěra neustále klesá.
 
Zjevnější známkou rostoucí nedůvěry mezi USA a Evropou je však to, že francouzský prezident Macron a německá kancléřka Merkelová otevřeně diskutují o plánech na vytvoření armády EU, která bude existovat souběžně s NATO po nějakou dobu. Důsledkem je, že neexistuje žádná jistota, zda Donald Trump splní povinnosti Američanů podle článku 5 o kolektivní obraně v případě krize.

 
Není vyloučeno, že Rusko využívá tyto tendence k rozdělení, aby prosazovalo své vlastní postoje. Například konflikt mezi EU a NATO. Dalším příkladem je skutečně nejistá situace v oblasti transatlantické spolupráce mezi Evropou a Spojenými státy. V obou případech je pouze vítězem Rusko, zatímco jeho oponenti jsou oslabeni vnitřními konflikty. Politicky nestabilní situace v Evropě se může také dostat do rukou Vladimíra Putina, může být použita k vyprovokování scénáře, v němž se země EU budou plazit v různých směrech.

Pokud se vůdci EU nedohodnou mezi sebou, tak nacionalističtí a autoritářští vůdci se začnou přibližovat Moskvě a pak se evropská spolupráce začne hroutit zevnitř.
 
„Italské Hnutí pěti hvězd, které je součástí Evropskou unií kritizované vládní koalice, vedené vůdcem a místopředsedou vlády Luigim Di Maiem, plně podporuje násilné protesty žlutých vest proti Macronovi ve Francii. Pro Rusy je to dar z nebe v kontextu současného politického boje o moc. Zde vyhrál Putin, aniž by zvedl prst, "shrnuje autor článku.

(rp,prvnizprav.cz,svd,foto:arch.)