Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Putin: USA se vměšují do ruských voleb. Zvláště agresivně roce 2012!

Putin: USA se vměšují do ruských voleb. Zvláště agresivně roce 2012!

Ruský prezident Vladimir Putin v odpovědi na otázku amerického režiséra Olivera Stonea řekl, že USA neustále zasahovaly do ruských voleb. Uvedl to ve čtvrté části dokumentu vysílaného Showtime.

Oliver Stone a Vladimir Putin
16.červen 2017 - 11:05

„I v roce 2000, a v roce 2012 - pokaždé. Ale v roce 2012 zvláště agresivně. Nebudu zacházet do detailů,“ řekl Putin.

Poznamenal, že do této intervence byli zapojení i američtí diplomaté. „Američtí partneři o tom ví, a já to řekl (exministrovi zahraničí Johnu) Kerrymu, a (exprezidentovi USA Baracku) Obamovi. Pro nás bylo obtížné si představit, že je diplomatický personál agresivně zapojen do volební kampaně v Rusku. No, a oni shromažďovali okolo sebe opoziční síly a financovvali je, chodili na všechny druhy shromáždění opozice. Diplomatická služba se musí vzabývat jinými věcmi, diplomatické služby by měly navazovat mezistátní vztahy,“ řekl ruský vůdce.

„Nevládní organizace mohou dělat, co chtějí, a (organizovat) jakékoliv národní dějství. Přesto jsou nevládní organizace často financovány prostřednictvím řady struktur - ať už z ministerstva zahraničí (USA), nebo z nějakých jiných kvazi-veřejných zdrojů po celém postsovětském prostoru. a ve východní Evropě a dalších zemích, a v Africe se totéž děje a v Latinské Americe,“ zdůraznil prezident.

BI: Stone byl zkritizován za rozhovor s Putinem, ale mělo to chybu!

Zéroveň opakovaně popřel, že by se Rusko zabývalo jakýmikoliv hackerskými útoky na Spojené státy.

„Je těžké si představit jakoukoliv zemi, včetně i země, jako je Rusko, že by mohlo vážně mít nějaký vliv na průběh volební kampaně a její výsledky,“ uvedl prezident.

Stonemu tato odpověď nestačila a přitvrdil: „Ano, ale proč jste se obtěžovali „hacknout“ volby?“

Putin odpověděl, že hackeři nebyli nalezeni, a proti Rusku nebyl předložen žádný důkaz. Podle něj se historie s vloupáním již dávno stala nástrojem politického boje a pokusem podkopat legitimitu amerického prezidenta.

„Náš vliv na výsledky voleb ve Spojených státech - to je lež. Nyní se to dělá z několika důvodů. Podkopat legitimitu prezidenta Trumpa, vytvořit podmínky, které nepříznivě ovlivňují možnost normalizace vztahů, a prostě jen proto, aby se vytvořily podmínky, další nástroje pro vnitřní politické boje. Rusko-americké vztahy v tomto kontextu jsou to jen nástrojem vnitřního politického boje ve Spojených státech,“ zdůraznil Putin.

[BANNER3]

Dodal, že by se demokraté, kteří prohráli volby, měli omluvit voličům, a nikoli nafukovat „ruskou hrozbu“. „Tito lidé, kteří se snažili manipulovat s veřejným míněním, by neměly vytvářet nepřátelský obraz v podobě Ruska a měli by se omluvit voličům. Ale to neudělali,“ konstatoval.

Nedávno mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov sdělil, že Kreml denně zaznamenává útoky hackerů ze Spojených států na Rusko, ale nevytrubuje to do světa.

(kou, prvnizpravy.cz, sho.com, foto: youtube.)