Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Putin USA: To se chcete vrátit do doby raketové krize na Kubě?

Putin USA: To se chcete vrátit do doby raketové krize na Kubě?

Ruský prezident Vladimir Putin v reakci na otázku, zda Rusko ovlivnilo výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech, citoval Ronalda Reagana a vybídl číst odpověď na jeho rtech.

Vladimir Putin: Čtěte mi ze rtů - NE!
31.březen 2017 - 04:20

„Čtěte mi ze rtů – NE,“ řekl Putin na mezinárodním fóru „Arktida - území dialogu“.

Pokusy narušit diplomatické vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy jsou nezodpovědné a špatné, uvedl Putin. „Chceme, aby se zcela přerušily diplomatické styky? Chcete přivést situaci do 60. let, do doby kubánské raketové krize? A co potom?“ cituje prezidenta RIA Novosti. Navíc vyjádřil přesvědčení, že to „není v zájmu většiny amerických občanů“.

Rusko, zdůraznila hlava státu, se chová ke Spojeným státům jako k velmoci (nárážel tak na svůj dřívější výrok, zda jsou USA banánovou republikou - pozn. red.), s níž chce vytvořit partnerství, a  ne „bojovat“. Vyjádřil naději, že Moskva a Washington budou moci spolupracovat na urovnání konfliktů v Sýrii a na Ukrajině, stejně jako v Arktidě a kosmu.

USA: Mluvil si s ruským vyslancem? Tak musíš rezignovat!

Putin také označil za bludné výroky o „špionských“ jednáních ruského velvyslance v USA Sergeje Kisljaka. „Jakékoliv jeho setkání je nepřátelsky vnímáno, jako jakási špionážní akce. Není to nesmysl?“ poznamenal s tím, že dialog s politickou elitou, podnikateli a členy Kongresu a úředníky Bílého domu je „světovou diplomatickou praxí“.

Jako příklad uvedl vůdce ruského státu přítomnost amerického velvyslance v Rusku Johna Teffta na Fóru. „Komunikuje se všemi účastníky. Může komunikovat s členy vlády, zástupci velkých ruských společností. My se tomu nebráníme, ale naopak, přispíváme a pomáháme,“ dodal Putin.

(kou, prvnizpravy.cz ria.ru, foto: arch.)