Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Putin vysvětlil odmítnutí telefonovat s Porošenkem

Putin vysvětlil odmítnutí telefonovat s Porošenkem

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že nereagoval na pokusy Petro Porošenka mluvit po telefonu, protože se nechtěl podílet na jeho „triviálních kombinacích".

Petro Porošenko a Vladimir Putin
6. prosince 2018 - 10:15

„Nejde o to, že se prostě vyhýbám a nechci mluvit s Petro Aleksejevičem. Faktem je, že se nechci účastnit jeho volební kampaně," vysvětlil Putin.

Podle něj Porošenko uměle vytváří krizové a provokativní situace a okamžitě přesune odpovědnost za akt na Rusko, po čemž „chce okamžitě prokázat, že úspěšně řeší problémy, které vznikly".

Ráno 25. listopadu lodě ukrajinského námořnictva, Berdjansk, Nikopol a Jana Kapu narušily státní hranici Ruska a několik hodin prováděly nebezpečné manévry, přičemž ignorovaly legitimní požadavky ruských úřadů.


V důsledku toho bylo rozhodnuto o zadržení porušovatelů. Tři ukrajinští námořníci byli lehce zraněni. Na palubě zadržených lodí bylo celkem 24 vojáků včetně důstojníků SBU. Později byli zatčeni s obviněním z porušení státních hranic.

Poté Kyjev obvinil Moskvu z agrese. Úřady uložily stanné právo na území deseti regionů. Tento režim umožňuje dočasně omezit ústavní práva a svobody občanů, včetně práva účastnit se voleb.

Následně si Porošenko stěžoval, že se pokusil dovolat Putinovi do Kremlu, ale tam ho odmítli.

Vladimir Putin nazval incident za předem plánovanou provokaci, která je spojena s nízkým ratingem Petro Porošenka v předvečer prezidentských voleb.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)