Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Putin Západu: Nejednali jste, neposlouchali nás, nyní poslouchejte!

Putin Západu: Nejednali jste, neposlouchali nás, nyní poslouchejte!

Po projevu ruského prezidenta Vladimira Putina na Federálním shromáždění se západní média pokusila informovat o své vizi situace. Klíčová slova ve zprávách jsou „hrozba", „tvrdost", „varování".

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
2. března 2018 - 04:20

Vladimir Putin demonstrativně varoval Západ před útokem na Rusko, které nesedí v rukami v klíně a předvedl řadu moderních či ultramoderních typů zbraní, jako rakety „Sarmat“, hypervukové strategické rakety, bezpilotní ponorky, laserové zbraně a další. O reakci západního tisku referevola portál eadauky.com.

BBC označila prezidentovo poselství za „bezprecedentní militantní“, a připomněla, že „Putinovo poselství je tradičně rozděleno do několika skupin textu zhruba stejnou měrou: infrastruktura, lidský kapitál, korupce, mezinárodní agenda. Tentokrát se však proporce hodně posunuly ... Téměř než polovina času, kdy Putin přečetl zprávu, věnoval tématu konfrontace se Spojenými státy a novým zbraním"

The Guardian: „Byly náznaky, že Kreml chce přilákat zvláštní pozornost k tomuto prohlášení, přemístěním ze zlaceného Svatojiřského sálu Kremlu do výstavního areálu v centru Moskvy, kde je možné prokázat, videa a infografiku. První hodina řeči byl tradiční, byť optimistický: Putin slíbil zvýšit průměrnou délku života o 10 let, ruský HDP zvýší o 50% do roku 2025, na snížení úrovně chudoby mezi Rusy na polovinu ... Zatímco interaktivní část zprávy se využila především jako platforma pro demonstraci nejnovějších ruských zbraní, z nichž některé jsou schopné jaderného útoku kdekoli na světě. "

CNN: „Putin řekl, že Rusko vyvinulo více nových zbraní, včetně bezpilotní ponorky schopné pohybu vysokou rychlostí. Ruský prezident také hovořil o nedávném přezkumu jaderné politiky Trumpovou administrativou, která vyzývá k větší pružnosti jaderného odstrašování USA. Tento americký směr vyvolává „velké obavy", uvedl Putin a poznamenal, že potenciálně snižuje práh pro použití jaderných zbraní. Spojené státy utrácejí na světě nejvíce na vojenské výdaje. Podle Stockholmského mezinárodního institutu mírového výzkumu Spojené státy vynakládají zhruba desetkrát více na vojenské účely než Rusko."

Gabriel: USA spustily spirálu nového závodu jaderných zbraní!
Rusko varuje před hrozbou: Rozpočet NATO bude 14krát vyšší než ruský!

Bloomberg: „Neobvyklé zobrazení vojenské síly byla nejdramatičtější části řeči, která začala s příslibem učinit ‚zásadní průlom‘ ke zlepšení životních podmínek a zvýšení zdravotní péče a výdajů na infrastrukturu. Putin využil výroční výzvu k nastolení priorit svého čtvrtého prezidentského období, které, jak se očekává, se mu snadno dostane ve volbách 18. března. Ale nejsilnější slova byla určena pro USA ... Zvláště poukázal na novou jadernou strategii Spojených států jako hrozbu snižování prahu pro použití jaderných zbraní. A varoval, že jakékoli použití jaderných zbraní proti Rusku nebo jeho spojencům by znamenalo „okamžitou reakci".

Die Welt: „V reakci na americkou protiraketovou obranu představil ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu nové typy raket. Putin předvedl zejména těžkou mezikontinentální balistickou raketu, nukleární ponorku a nové torpédo. Rusko má nyní rakety, které nikdo jiný nemá, řekl Putin. Žádná z těchto zbraní nemůže být zachycena konvenčními prostředky ... Kromě toho ruský prezident oznámil obnovení vojenské přítomnosti na severním pólu, aby ochránil své zájmy v regionu. Důvodem jsou bohatá ložiska nerostů a strategicky důležité pozice. "

Zeit Online: „Rusko rozšiřuje svůj arzenál v reakci na současné napětí ve vztazích s USA a NATO. Prezident Vladimir Putin ve svém projevu před poslancemi v Moskvě představil několik nových zbrojních systémů, které nelze zastavit žádnou obranou. Putin uvedl, že jeho země musí jednat tváří v tvář americkým zbraním. Posílení ruských ozbrojených sil musí zajistit mír po celém světě ... Spojené státy oznámily na začátku února novou jadernou strategii. Ta byla kritizováno Ruskem, stejně jako Čínou a německým ministrem zahraničních věcí Sigmarem Gabrielem."


Le Point: „Každoroční zpráva prezidenta parlamentu by měla položit základy pro jeho priority, obzvláště hospodářské a sociální, na další období jeho funkčního období, které bude trvat do roku 2024. Ale poté, co slibil opatření pro boj proti rakovině, s cílem zlepšit silniční síť a vytváření místa ve školkách, pan Putin věnoval téměř hodinu, polovinu ze svého projevu k parlamentu, posledním ruským „neporazitelným“ zbraním s počítačovou grafikou a videi. Představil nové typy řízených střel s „neomezeným akčním rádiusem“, miniponorky s jaderným motorem, nebo dokonce laserovou zbraň „o nichž je příliš brzy diskutovat v detailech“, a prezident zkritizoval postoj Západu vůči Rusku. „Nikdo s námi nechtěl mluvit, nikdo nás neposlouchal. Poslouchejte nyní," řekl a vyvolal u diváků ovace.

(kou, prvnizpravy.cz, eadaily.com, foto: arch.)