Svátek má: Vlastimil

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Železná pěst je dobrá pro bezpečný život, ale ta pěst nás uškrtí

Putin: Železná pěst je dobrá pro bezpečný život, ale ta pěst nás uškrtí

Zatímco západní generace vyrostla na filmech o Jamesi Bondovi, sovětští občané měli svého oblíbeného špiona, který se jmenoval Max Otto von Stierlitz. A mohl to snad být Stierlitz, který inspiroval Vladimíra Putina, aby vstoupil do KGB.

Vjačeslav Tichonov jako Max Otto von Stierlitz
11.květen 2017 - 06:20

Sovětský „James Bond“ byl opakem západního Jamese Bonda, neměl čas na ženy a nepil. Věnoval se výhradně své práci v Berlíně během druhé světové války, kde jako špion pronikl až do německého vrchního velení.

Stierlitz byl hrdina dvanáctidílného seriálu  „Sedmnáct zastavení jara“, který se každoročně opakoval v sovětské televizi zhruba kolem 9. května.  První vysílání v roce 1973 sledovalo asi 50 až 80 milionů lidí.

"Každý večer byly ulice opuštěné a lidé sledovali další epizodu seriálu,“ říká Eleonora Šaškova, jedna z hvězd seriálu.

V roce 1999 provedly noviny Kommersant průzkum veřejného mínění s dotazem jakou  postavu by si Rusové představili jako příštího prezidenta a Stierlitz  byl na druhém místě, maršál Žukov na prvním.

"Film ukázal důležitost tajných agentů, kteří jsou v naší zemi vysoce respektovanými lidmi, a posilovali vlastenectví v poválečné generaci," říká Šaškova.

Jurij Andropov šéf KGB a pozdější šéf SSSR osobně schválil seriál, na natáčení dohlížel jeho první zástupce a dva pracovníci KGB byli zaměstnaní jako konzultanti.


Vladimir Putin nikdy neprozradil, zda to byl Stierlitz, který ho inspiroval, aby se stal špionem. Ale bylo mu 21 let, co byl seriál poprvé promítán a o dva roky později vstoupil do KGB.

Časem, stejně jako Stierlitz, byl agent Putin vyslán do Německa. Pokud byl Bond patologicky těžký piják, Stierlitz i Putin byli naprosto opační, nepijáci, kuřáci a zasmušilí.

Kim Philby, bývalý agent KGB ve Velké Británii, který v roce 1963 po odhalení uprchl zpět do SSSR, uvedl, že špion, který by vypadal tak zamyšleně, by v jeho profesi dlouho nevydržel.


V roce 1991, kdy Putin již odešel z KGB a pracoval pro starostu v Petrohradu, poprvé v televizním dokumentu pro BBC připustil že jeho kariéru agenta inspirovala scéna ze Sedmnácti zastavení jara.

V dokumentu budoucí ruský prezident uvedl, že existuje nebezpečí, že "za nějakou dobu se naše země obrátí k totalitarismu".

A pokračoval: "Ale nebezpečí nehrozí od orgánů činných v trestním řízení, ani ve státních bezpečnostních službách, ani v policii  a dokonce ani v armádě. Hrozba spočívá v naší vlastní mentalitě. Takže když přineseme pořádek s železnou pěstí, bude život jednodušší, pohodlnější a bezpečnější, ale ve skutečnosti se to dlouho neudrží: železná pěst nás brzy uškrtí. "

O několik let později, v chaosu konce devadesátých let, mnoho Rusů skutečně začalo toužit po právu a pořádku a někteří po železné pěsti.

Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že voliči měli zájem na tom, aby byl příští prezident mladý, Rus, bývalý člen bezpečnostních služeb a nepiják.

(rp,prvnizpravy.cz,bbc,foto:arch.)